مراقبت از پیشخوان‌های سوآپ استون(Soapstone)

سوآپ استون به طور سنتی برای اطراف شومینه، آزمایشگاه‌های شیمی و مجسمه‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت. ولی در سال‌های اخیر، شاهد تجدید حیات آن، با تقاضای استفاده از آن برای ساخت پیشخوان هستیم. با دارا بودن طیف رنگی غنی و مقاومت در برابر گرما و مواد شیمیایی، به راحتی می‌توان فهمید که چرا سازندگان و صاحبخانه‌های مدرن به سوآپ استون روی آورده‌اند.

چرا سوآپ استون را انتخاب کنید؟

سوآپ استون دارای سابقه‌ای غنی و طولانی است: هزاران سال است که استخراج می‌شود و از سنگفرش و روکش گرفته تا وسایل آشپزی و ویسکی استون (whiskey stone)در همه جا از آن استفاده می‎شود. سوآپ استون همه کاره است و می‌تواند در طیف گسترده‌ای از طراحی‌ها ترکیب شود. این ماده به دلیل خواص فیزیکی شناخته شده و زیبایی کلاسیک دنیای قدیم، که با استفاده از روغن یا موم بهبود می‌یابد، از مواد قابل استفاده برای پیشخوان، باقی خواهد ماند.

از آنجا که بخش عمده سوآپ استون از تالک(talc) تشکیل شده است، مقاومت بسیار زیادی در برابر مواد شیمیایی و اسیدها دارد. این سنگ آب را دفع می‌کند به حدی که قدرت جذب در آن نزدیک به صفر است، سوآپ استون گرما را حفظ می‌کند و در تماس با ظروف گرم داغ نمی‌شود. تخلخل آن تقریباً صفر است، و باعث می‌شود که به طور طبیعی، سطحی بهداشتی برای مواد غذایی باشد و نیازی به آب بندی ندارد. باکتری‌ها را در خود نگه نمی‌دارد و مایعات را جذب نمی‌کند.

راکی استون
مجوز عکس از: راکی مونتن استون(Rocky Mountain Stone.)

پیشخوان سوآپ استون معمولاً دارای فرآوری هوند (honed ) است. کَرین کرک(Karin Kirk)، زمین‌شناس خاطرنشان می‌کند: «برخلاف بسیاری از انواع سنگ طبیعی، سوآپ استون را نمی‌توان با صیقل دادن، درخشان و براق کرد. در عوض، درخشش ملایم وشورانگیزی دارد و از لبه‌های گرد برخوردار است که کمک می‌کند تا فضا بیشتر از مجلل بودن، آرامش‌بخش باشد .”

سوآپ استون خراش می‌گیرد – اما مراقبت از آن آسان نیز است. ماهیت غیر منفذی سوآپ استون مراقبت از آن را آسان کرده‌است: برای مراقبت منظم کمی بیشتر از آب و یک پاک کننده ملایم مورد نیاز است. با وجود سهولت در نگهداری، نکته‌ای وجود دارد که باید در مورد پیشخوان سوآپ استون به خاطر بسپارید.

تایل سنگ
مجوز عکس از: مورنینگ‌استون تایل(Morningstar Stone Tile).

سوآپ استون بسیار نرم است و از سختی 4-1 در مقیاس سختی ماوز(Mohs)، (برای مقایسه، بیشتر گرانیت‌ها به طور معمول از درجه سختی 7-6 در مقیاس سختی متغیر هستند)برخوردار است.  این بدان معنی است که اگر سوآپ استون را برای پیشخوان‌های خود انتخاب کنید، باید انتظار داشته باشید که به راحتی خراشیده شوند. با این حال، این موضوع، برای اکثر کاربران سوآپ استون، سبب فسخ معامله نمی‌شود.

میز سنگی
مجوز عکس از: راکی مونتن استون(Rocky Mountain Stone.)

بیشتر خراش‌های ایجاد شده بر روی سوآپ استون را می‌توان با استفاده از روغن معدنی (برای خراش‌های کوچک‌تر) و کاغذ سنباده(برای خراش‌های بزرگتر) به راحتی پنهان کرد و یا از بین برد.

  این کار را می‌توان شخصاً انجام داد، اگرچه می‌توان برای مشاوره در مورد مسئله‌ای بزرگتر با یک متخصص سنگ مشورت کرد. اقدامات پیشگیرانه مانند: استفاده از تخته‌های برش در هنگام تهیه غذا می‌تواند به حداقل رساندن خراش کمک کند.

در نهایت، این بستگی به اولویت‌های شخصی دارد. آیا ایده یک میز پیشخوان که خراشیده می‌شود باعث ایجاد استرس در شما می‌شود؟ در این صورت، ممکن است سنگ سخت‌تری را در نظر بگیرید. در غیر این صورت، امتیازات سوآپ استون، ارزش نادیده گرفتن نرمی آن را خواهد داشت.

درمورد روغن کاری چه چیزی را باید بدانم؟

سوآپ استون‌ در حالت طبیعی خود، بیشتر به رنگ خاکستری ملایم است. هنگامی که با روغن معدنی، روغن‌کاری می‌شود، می‌تواند تیره‌تر، غنی‌تر و یکنواخت شود. در حالی‌که بسیاری از صاحب‌خانه‌ها برای افزایش رنگ طبیعی سوآپ استون‌، روغن کاری را انتخاب می‌کنند، با این‌حال این کار ضروری نیست. در واقع، بسیاری از مردم، ظاهر طبیعی سوآپ استون‌ را ترجیح می‌دهند.

ظرفشویی سنگی
مجوز عکس از: ورمونت سوآپ استون(Vermont Soapstone).

بسیاری از تامین‌کنندگان سوآپ استون‌، روغنی را که مخصوص سنگ آماده ‌شده‌است می‌فروشند، اما روغن معدنی متداول که از فروشگاه‌های مواد غذایی و داروخانه‌ها خریداری می‌شود نیز قابل استفاده است. قبل از اینکه تیره شدن دائمی شود، چندین پوشش مورد نیاز است. برای آگاهی بهتر از چگونگی این روند، حتما با سازنده و تهیه کننده‌ی سنگ خود در ارتباط باشید.

مثل همیشه، تهیه کننده و سازنده‌ی سنگ، می‌توانند به سوالات اختصاصی شما در مورد انتخاب سوآپ استون‌ به عنوان ماده پیشخوان، پاسخ دهند. خواه، سوآپ استون‌ انتخابی شما، تیره و کدر باشد خواه، روشن وملایم، پیشخوان شما برای سال‌ها زیبا، بادوام بوده و نگهداری از آن آسان خواهد بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره و قیمت سنگ از کارخانه