سنگ نمای ساختمان و خصوصیات سنگ نما

سنگ نمای ساختمان

سنگ نمای ساختمان

 نمای ساختمان و سنگ نما یکی از ارکان مهم در ساخت یک سازه است و نقش مهمی در بهتر جلوه دادن یک سازه دارد. در سال‌های اخیر از مصالح متنوعی برای نمای ساختمان استفاده می‌شود. اما یکی از پرکاربردترین آن‌ها به خصوص در ساختمان های مسکونی، سنگ نمای ساختمان است. این سنگ نما است که به آن ساختمان روح و جانی تازه می بخشد. سنگ های طبیعی زیادی در ایران وجود دارند که از آن به عنوان تزیین ساختمان استفاده می کنند. سنگ نمای ساختمان  باید خاصیت ها و ویژگی هایی داشته باشد تا سال ها بدون تغییر رنگ و خراب شدن بر جای خود مستحکم بماند.

اگرچه از متریال های دیگری مانند سیمان، شیشه و آجر نیز می توان برای بخش خارجی ساختمان استفاده کرد؛ اما سنگ نما ظاهری جذاب و خاص به ساختمان می بخشد. ساختمان هایی که نمای سنگی دارند؛ ظاهری متمایزتر از بقیه دارند. همچنین استفاده از یک سنگ خوب و با رنگی متناسب می تواند یک ساختمان معمولی را به یک ساختمان لوکس و خاص تبدیل کند. نماهای سنگی نیز خود انواع مختلفی دارند. با وجود این تنوع ممکن است این سوال برایتان پیش آمده باشد که چه نوع سنگ نمای ساختمانی میتواند مناسب باشد؟ انوع سنگ نمای ساختمان چیست؟ هر کدام از سنگ نمای ساختمانی چه کاربردی دارند و مزایا و معایبشان چیست؟ برای شرایط جوی منطقه شما چه نوع سنگی مناسب است؟ و … .  این مطلب آموزشی به شما کمک کند تا با انواع سنگ‌ نمای ساختمانی و کاربرد آن‌ها آشنا شوید. با ما همراه باشید.

در ایران از مصالح و نماهای متفاوتی مانند نمای کامپوزیت، نمای شیشه ای، نمای چوبی، نمای سنگی و … استفاده می شود. نمای سنگی از متدوال ترین نماهایی است که از دیرباز در کشور ما کاربرد داشته است. سنگ‌های متنوعی بعنوان سنگ نمای ساختمان استفاده می‌شود که هر یک دارای ویژگی‌ها و کاربرد خاصی هستند. از این میان می‌توان به سنگ های تراورتن، گرانیت، سنداستون و چینی اشاره کرد.

در ادامه با هر یک از این سنگ ها، کاربردشان و معایب و مزایای آن‌ها آشنا می‌شوید.

انتخاب سنگ نمای ساختمان

بطور کلی در انتخاب سنگ نمای ساختمان باید نکاتی را در نظر داشت:

در انتخاب سنگ باید دقت داشته باشید که ترک نداشته باشد. برای تشخیص بدون ترک بودن سنگ، با یک شیء فلزی روی آن ضربه بزنید، اگر صدای شفاف شیشه از آن شنیده شد، به معنی سالم بودن و بدون ترک بودن آن است.

سنگ نمای تراورتن

سنگ نماسنگ تراورتن از انواع سنگ‌های رسوبی آهکی است که در اثر ته نشینی سریع کربنات کلسیم در دهانه چشمه‌های آب معدنی به خصوص چشمه های آب گرم یا در غارهای آهکی به وجود آمده‌اند. سنگ تراورتن معمولا بصورت طبیعی در رنگ‌های سفید، کِرِم، برنزه تیره و روشن، قرمز و خاکستری وجود دارد. هر چه رنگ این سنگ‌ها روشن تر و سفید باشد یعنی ناخالصی های ناشی از وجود اکسید آهن در آن کمتر است و از مرغوبیت بهتری برخوردار است.

خصوصیات تراورتن

سنگ نمای گرانیت

سنگ گرانیتسنگ گرانیت از انواع سنگ های آذرین است و از کوارتز، فلدسپات، هورن بلند و میکا تشکیل شده است. گرانیت بطور طبیعی معمولا در رنگ‌های سفید، صورتی یا خاکستری وجود دارد. رنگ آن با توجه به کانی‌های موجود در آن متغیر است. از سنگ گرانیت بعنوان سنگ نمای ساختمان به خصوص در محیط های صنعتی، کف‌سازی، پیاده‌رو سازی، راه سازی و … استفاده می‌شود.

خصوصیات گرانیت

سنگ نمای سنداستون یا ماسه سنگ

سنداستون یا ماسه سنگ از انواع سنگ‌های رسوبی آهکی است که از کانی‌هایی بسیار کوچک (حدود 0.0625 تا 2 میلی متر) تشکیل شده است. اکثر سنداستون‌ها از کوارتز یا فلداسپات ساخته شده‌اند و به مرور زمان در اثر رسوب کردن مواد معدنی در رودخانه ها یا دریاها و تحت فشار به وجود آمده‌اند. سنداستون‌ها با توجه به ناخالصی‌های موجود در کانی‌ها، رنگ‌های متنوعی دارند اما معمولا در رنگ های قهوه‌ای، برنزه، زرد، قرمز، خاکستری، صورتی، سفید و سیاه دیده می‌شوند.

خصوصیات سنداستون

سنگ نمای چینی

سنگ نمای چینی

سنگ چینی در واقع نوعی از سنگ‌های مرمریت دانه ریز است که از بلورهای سفید و خاکستری تشکیل شده است. بلورهای این نوع سنگ با چشم قابل رویت است. سنگ چینی عموما از کلسیت و مقدار کمی ولاستونیت تشکیل شده است. در برخی از انواع آن کوارتز هم وجود دارد. هرچه میزان کوارتز بیشتر شود، سختی سنگ چینی افزایش می‌یابد. در صورت ضربه زدن به این نوع سنگ صدایی شبیه چینی از آن ساطح می‌شود. به همین دلیل در ایران به نام سنگ چینی رایج شده‌اند. طیف رنگی سنگ چینی بسیار محدود است و معمولا به رنگ سفید موجود می باشند. از قدیم در ایران استفاده از سنگ چینی بعنوان سنگ نمای ساختمان به خصوص در نواحی گرمسیر استفاده میشده است چراکه رنگ روشن آن مانع جذب گرمای زیاد می‌شده است.

اما در سال‌های اخیر با توجه به عدم تنوع رنگ در این نوع سنگ‌ها، و از طرفی تنوع بالای سنگ‌هایی مانند تراورتن، استفاده از این نوع سنگ بعنوان سنگ نمای ساختمانی بسیار کاهش یافته است.

خصوصیات سنگ چینی

در مجموع از میان سنگ‌های نامبرده شده، در کشور ما سنگ‌های تراورتن بیشترین کاربرد را بعنوان سنگ نمای ساختمان دارند چراکه این نوع سنگ در عین حال که مقاومت خوبی در برابر شرایط جوی دارد، دارای رنگ‌های متنوعی است و قیمت مناسبی نیز دارد.

  • سنگ‌های به کار رفته در نمای ساختمان بعنوان سنگ نمای ساختمان باید در برابر عوامل جوی شامل گرما و سرما، باران و اشعه UV مقاومت خوبی داشته باشند.
  • جذب آب سنگ نمای ساختمان باید پایین باشد و در برابر سایش مقاومت خوبی داشته باشد.
  • در شهرهای بزرگی مانند تهران که به علت آلودگی هوا، باران ها بصورت اسیدی هستند، مقاومت سنگ نمای ساختمان در برابر اسیدها نیز جزو فاکتورهای مهم است و باید به آن توجه داشت.
  • با توجه به خطر جدا شدن سنگ ها از دیوار و افتادن روی سر عابرین، سنگ نمای ساختمان مورد استفاده باید از خلل و فرج مناسبی برخوردار باشد تا ملاتی که برای چسباندن آن به دیوار استفاده می‌شود، به خوبی در آن نفوذ کرده و به دیوار بچسبد.
  • تراورتن دارای خلل و فرج طبیعی در سطح آن است که باعث زیبایی ظاهری آن شده است.
  • تراورتن با توجه به داشتن خلل و فرج طبیعی،چسبندگی خوبی به ملات و دیوار زیر آن دارد که برای نمای ساختمان بسیار مناسب است.
  • تراورتن مقاومت خوبی در برابر سرما، گرما، اشعه UV و رطوبت هوا دارد.
  • تراورتن دارای تنوع زیادی در رنگ و طرح است و سلیقه های زیادی را پوشش می‌دهد.
  • تراورتن در مقایسه با سایر سنگ‌ها، ارزان تر است و گزینه خوبی برای نمای ساختمان بعنوان سنگ نمای ساختمانی به شمار می‌آید.
  • گرانیت‌ ها معمولا بسیار سخت و محکم بوده و دارای چگالی بالایی هستند و در برابر ضربه مقاوم می باشند.
  • سنگ‌های گرانیت از قابلیت جلاپذیری بسیار خوبی برخوردارند و آن‌ها را می توان تا آینه‌ای شدن جلا داد.
  • اکثر گرانیت‌ها مانند تراورتن در برابر سرما، گرما، اشعه UV و رطوبت هوا مقاومت خوبی دارند؛ اما در برخی موارد ممکن است کانی‌های آهن موجود در آن‌ها در اثر رطوبت هوا، اکسید شده و تغییر ظاهر دهند.
  • برخی از انواع گرانیت‌های تیره ممکن استدر برابر نور خورشید تغییر رنگ دهند.
  • سنگ‌های گرانیت که به عنوانسنگ نمای ساختمان به کار می روند معمولا بصورت صیقلی هستند.
  • با توجه به چگالی بالای سنگ ‌های گرانیت، خلل و فرج در آن‌ها بسیار کم است، در نتیجه چسبندگی خوبی ندارند و برای استفاده در نمای ساختمان باید از تمهیدات ویژه‌ای استفاده گردد.
  • سنگ گرانیت نسبت به سایر سنگ‌ها ازقیمت بالاتری برخوردار است چرا که هزینه عملیات استخراج، برش و صیقل کاری آن بالا است.
  • سنداستون‌ها می‌توانند با توجه به مواد اولیه سازنده آن، دارای بافت نرم یا خشن باشند.
  • سنداستون‌هادر برابر یخ زدگی و هوازدگی مقاوم هستند.
  • جذب آب در سنداستون به دلیل وجود تخلخل زیاد آن، نسبتا بالا است.
  • سنداستون سیلیسی در محیط‌های اسیدی مقاومت خوبی دارد. اما نوع آهکی آن مقاومت کمی در برابر اسید دارد.
  • سنداستون مقاومت خمشی بالایی دارد که باعث می شود بتوان با ضخامت کمتری از آن استفاده نمود. در نتیجهسازه در نهایت سبک تر خواهد شد.
  • سنگ چینی از چسبندگی خوبی برخوردار است اما به پای سنگ تراورتن نمی‌رسد اما از سنگ گرانیت چسبنده تر است.
  • سنگ چینی مقاومت خوبی در برابر هوازدگی دارد.
  • جذب رطوبت این سنگ‌ها اندک است.
  • قیمت سنگ های چینی  نسبتا ارزان است اما با توجه به نداشتن طیف رنگی مناسب استفاده از آن بسیار کاهش یافته است.

معرفی بهترین و پر کاربردترین سنگ ها برای نمای ساختمان

سنگ‌های به کار رفته در نمای ساختمان به عنوان سنگ نمای ساختمان باید در برابر عوامل جوی شامل گرما و سرما، باران و اشعه UV مقاومت خوبی داشته باشند.

جذب آب سنگ نمای ساختمان باید پایین باشد و در برابر سایش مقاومت خوبی داشته باشد.

در شهرهای بزرگی مانند تهران که به علت آلودگی هوا، باران ها بصورت اسیدی هستند، مقاومت سنگ نمای ساختمان در برابر اسیدها نیز جزو فاکتورهای مهم است و باید به آن توجه داشت.

با توجه به خطر جدا شدن سنگ ها از دیوار و افتادن روی سر عابرین، سنگ نمای ساختمان مورد استفاده باید از خلل و فرج مناسبی برخوردار باشد تا ملاتی که برای چسباندن آن به دیوار استفاده می‌شود، به خوبی در آن نفوذ کرده و به دیوار بچسبد.

از قدیم در ایران استفاده از سنگ چینی به عنوان سنگ نمای ساختمان به خصوص در نواحی گرمسیر استفاده می شده است چراکه رنگ روشن آن مانع جذب گرمای زیاد می‌شده است.

سنگ چینی از چسبندگی خوبی برخوردار است و از سنگ گرانیت چسبنده تر است.

سنگ چینی مقاومت خوبی در برابر هوازدگی دارد.

جذب رطوبت این سنگ‌ها اندک است.

قیمت سنگ های چینی نسبتاً ارزان است.

نحوه نصب سنگ در نما (توضیح مختصر دیتیل اجرایی)

 

نمای سنگ ساختمان، مانند برخی دیگر از سبک­‌های نماسازی به دو روش اجرا شود.

خشک

ملاتی(تر)

برای اجرای سنگ نما، باید از مجریانی حرفه‌ای کمک بگیرید تا بهترین نما را همراه با بهنیه ‌ترین هزینه در اختیار داشته باشید،باید توجه داشت که قیمت سنگ وکیفت ان از مهمترین ویژگی هاست.

 

نقش راد استون در تامین سنگ های نما

کارخانه ی راد استون یکی از به نام ترین مجموعه ها برای تامین سنگ مورد نظر شماست. که دارای دو معدن مرمریت دهبید شایان ، معدن چینی الیگودرز و کارخانه ی تولید سنگ مجزا در منطقه ی شورآباد می باشد.که در حال تولید انبوه سنگ 40 طولی الیگودرز  برای نما می باشد. این مجموعه با مشاورین و متخصصین حرفه ای خود می تواند به شما در انتخاب سنگ نمای مورد نطرتان به بهترین نحو کمک کند.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonمشاوره و قیمت سنگ از کارخانه