نمایشگاه سنگ شیامن چین-2020

بازخورد مدیرعامل از نمایشگاه شیامن

نمایشگاه شیامن از نظر متراژ بزرگترین نمایشگاه سنگ دنیا است چرا که در کشور چین برگزار می شود که خود بزرگترین تولید کننده و صادر کننده سنگ در دنیا به شمار می رود از این رو دارای اهمیت خاصی است.

این نمایشگاه را می توان نمایشگاه بین المللی خواند به دو دلیل و از دو دیدگاه :

بعد اول نمایشگاه از دیدگاه غرفه داران و بعد دوم نمایشگاه شیامن، دیدگاه بازدید کنندگان آن می باشد.

از نظر غرفه داران، درست است که قسمت اعظمی از نمایشگاه مربوط به غرفه داران چینی است ولی از پاولیون چین که خارج می شوید پاویلیون هایی از کشورهای مختلف صنعت سنگ را می بینید. بازیگران اصلی صنعت سنگ، مثل کاپلینی ایتالیا، مصر، برزیل، ترکیه که خیلی جدی شرکت کرده اند، غرفه های ایران و چندین کشور دیگر نیز جزو لیست شرکت کنندگان در نمایشگاه شیامن هستند.

نمایشگاه شیامن چین|سنگ دهبید شایان

شاید مهمترین و جدی ترین پاویلیون را کشور ترکیه دارد و هر سال بر وسعت آن می افزاید، چرا که مقصد اصلی فروش سنگهای معدن خود کشور چین می باشد و این را خریدارهای چینی برگزاری می کنند.

از باب بازدید کنندگان هم واقعا نمایشگاه بین المللی است. از نقاط مختلف دنیا، آفریقا، آمریکا، آسیای جنوب شرقی، آسیای مرکزی، خاورمیانه و اروپا بازدید کننده می بینید. برعکس تصوری که من داشتم که هدف اصلی آن ها فروش سنگ بلوک است این طور نیست و در این نمایشگاه خریداران مختلفی برای بحث ماشین آلات و سنگ بریده وجود دارند که کم هم نیستند.

از نظر نظم و مدیریت نمایشگاه هم اتفاق خیلی خوبی است چراکه در شهر زیبا و مهم شیامن برگزار می شود. درست است که صنعت سنگ در این شهر تقریبا روز به روز دارد کوچکتر می شود و تبدیل به یک شهر مهم برای زندگی مدرن و شهری می گردد اما و با این حال نمایشگاه بسیار مهم و مطرحی است. چینی ها این نمایشگاه را خیلی جدی و مهم می دانند و در مقایسه با نمایشگاه های سنگ دیگر که در شهرهای شویتو و یونفو برگزار می گردد به اندازه ی شیامن مطرح، بین المللی و قابل مقایسه نیستند.

نوع طراحی و حجم شرکت برگزار کننده و نوع ارائه امکانات نشان می دهد که این نمایشگاه، نمایشگاه موفقی در سالهای قبل برای غرفه داران موفق بوده و از نظر طراحی و زیبایی و موقعیت جغرافیایی خود نمایشگاه و همچنین دسترسی ها و امکانات شهریشان این قابلیت را به نمایشگاه شیامن داده که از هر حیث یک نمایشگاه بین المللی باشد.

هتل های مناسب، فرودگاه بزرگ، وجود تعداد کافی تاکسی و امکانات مختلف، شیامن را تبدیل به یک نمایشگاه بین المللی کرده است به طوری که به عنوان یک غرفه دار میتوانیم بگویم اگر خودچینی ها هم در نمایشگاه حضور نداشته باشند این نمایشگاه می تواند سرپا باشد و درست کار کند.

  نمایشگاه سنگ روکالیا فرانسه

نمایشگاه شیامن چین|سنگ دهبید شایان

چیزی که نظرم را جلب کرد، موضوع خریداران سنگ بریده در این نمایشگاه بود که من این تصور را اصلا نداشتم که نمایشگاه برا ی بازار سنگ بریده هم خوب باشد در حالیکه واقعا هست و می توان برای سنگ بریده هم به خوبی بازاریابی کرد و با این هدف می توان در این نمایشگاه شرکت کنید و اگر کسانی که هم بلوک و هم سنگ بریده داشته باشند به نظر من این نمایشگاه بهترین انتخاب است.

از باب شرکت غرفه داران ایرانی در این نمایشگاه، بیشترین تعدادی که ایرانی ها در نمایشگاه های خارجی شرکت می کنند در همین نمایشگاه البته نمایشگاه ازمیر هم پذیرای تعداد زیادی از ایرانی ها است با این تفاوت که غرفه های در نظر گرفته شده در نمایشگاه ازمیر نسبت به شیامن متراژ پایینی دارند.

بازیگران جدی سنگ ایران در نمایشگاه شیامن شرکت می کنند و خود این یک فضای مناسب و پویا را فراهم می آورد. با تعداد حدود ۳۰ غرفه که البته آمار دقیق باید برآورد شود، فضای مناسبی برای ارتباطاتی است که بین غرفه های ایرانی و بازرگانان ایرانی برقرار می شود که کاملا نمایشگاه شیامن را تبدیل به یک فرصت ارتباطاتی و فضای تعاملاتی می کند.

این نمایشگاه خیلی منظم برگزار می شود و این فرصت خیلی مهمی را فراهم می آورد و تقریبا اول سال چینی ها است یعنی قبل از این نمایشگاه پایان تعطیلات سال نو آنها است و این اولین رخدادی است که اول سال چینی برگزار میشود، برنامه را برای یک سال آینده صنعت کاملا آماده می کند و این نمایشگاه فرصت های زیادی برای بازاریابی، بازارسازی برای مطالعه بازار می شود که می توان از آن کاملا استفاده کرد.

اگر فرصتی باشد که سری به ماشین آلات بزنیم کاملا تکنولوژی و نوآوری را حس می کنید حتی محل ویژه ای نوآوران دیده می شود، خود چینی ها هم این موضوع را جدی می گیرند. سالن ماشین آلات این نمایشگاه بسیار حرفه ایی و به روز است و ماشین ساز های ایتالیا و کشورهای دیگر که حرفی برای گفتن در صنعت ماشین سازی دارند در این نمایشگاه شرکت می کنند.

برندهای معماری و طراحی نیز در این نمایشگاه حضور دارند. همچنین محل ارائه بلوک محل نسبتا بزرگی را به خود اختصاص داده است، با اینکه از نظر مدل ارائه با نمایشگاه ازمیر تفاوت اساسی دارد می توان گفت این نمایشگاه هم از نظر فضای باز و هم از نظر ارائه بلوک حرفی برای گفتن دارد. به نظرم تا چند سال آینده هم این نمایشگاه به عنوان یک رویداد مهم باقی خواهد ماند و این بستگی کامل به شرایط چینی ها دارد که بتوانند این موفقیت را حفظ کنند تا از نمایشگاه شیامن یک اتفاق بسیار مهم تر و سودمند تر برای غرفه داران و بازدید کنندگان بسازند.

  سنگ یا سرامیک کدام یک انتخاب بهتری است ؟

شیامن در یک نگاه

شیامن شهری ساحلی در چین است و یکی از مهم‌ترین بنادر این کشور به شمار می‌رود. معبد نانپوتو، موزه پیانو گولانگیو و آکواریوم دنیای زیر آب شیامن از دیدنی‌های شیامن محسوب می‌شوند.

شیامن (Xiamen) یکی از شهر‌های استان فوجیان در کشور چین، واقع در قاره آسیا است. این شهر که در جنوب‌شرقی استان و در کنار تنگه تایوان قرار دارد، در فاصله ۴۵۰ کیلومتری از هنگ‌کنگ و ۸۰۰ کیلومتری از شانگهای واقع شده و از شمال به کوانژو و از غرب با جانگجاو همسایه است.

جمعیت شهر شیامن بیش از ۵.۱ میلیون نفر و مساحت آن حدود ۳.۲ هزار کیلومتر مربع است. دین غالب ساکنان شیامن شامل بودیسم، تائویسم، کنفوسیانیسم و برخی دیگر از ادیان و آیین‌های بومی چین می‌شود و در رده بعدی مسیحیان و مسلمانان قرار دارند. زبان رسمی این شهر، چینی ماندارین است.

فرودگاه بین‌المللی شیامن گائوچی قطب اصلی پروازها در شرق چین است و پرواز‌هایی از/ به سئول، آمستردام، کوالالامپور، بانکوک، لهاسا، هنگ کنگ، شانگهای و بسیاری دیگر از مقاصد داخلی و خارجی در آن برقرار است. شیامن سه ایستگاه قطار دارد که این شهر را با خط آهن به شهرهای شانگهای، فوژو، نانجینگ، شنزن، هانگژو و برخی شهرهای دیگر وصل می‌کند. تعدادی از سرویس‌های قطار تندرو هستند. برای جابجایی‌های درون‌شهری نیز می‌توانید از اتوبوس‌ها، مترو، تاکسی، دوچرخه، موتور سیلکت و فری استفاده کنید.

شیامن به مناظر دریایی جذابش مشهور است وبه عنوان یکی از شهرهای مهم در زمینه ورزش‌های دریایی شناخته می شود که این موضوع به لحاظ تاریخی نیز دارای اهمیت است. شیامن در لغت به معنای دروازه چین بوده و این نام، از این جهت به این شهر داده شده است که شیامن یکی از پیشروترین شهرها در زمینه احداث مناطق مخصوص اقتصادی چین بوده است.

مروارید دوزی، بادام ‌زمینی برشته، صنایع دستی بومی، مهره‌دوزی، کوزه‌های رنگی و صنایع دستی سنگ یشم از سوغاتی‌های شیامن به شمار می‌رود. شما برای خرید می‌توانید به «واندا پلازا» Wanda Plaza) ) و «اس‌ام تاون پلازا» SM Town Plaza) ) مراجعه کنید.

از محبوب‌ترین دیدنی‌های شیامن می‌توان به «معبد نانپوتو» Nanputuo Temple))، «باغ گیاه‌شناسی شیامن» Xiamen Botanical Garden))، «موزه پیانو گولانگیو» (Gulangyu Piano Museum)، «باغ شوژوانگ» (Shuzhuang Garden)، «موزه بین‌المللی هنر‌ نگارش شیامن» Xiamen International Lettering Art Museum ))،
«دژ کوه هولی» (Huli Mountain Fort) و «باغ یویوان» (Yuyuan Garden) اشاره کرد.

نمایشگاه شیامن

نمایشگاه بین المللی سنگ شیامن

نمایشگاه شیامن

از نمایشگاه بین المللی سنگ شیامن می توان به عنوان مهم ترین رویداد در صنعت سنگ اسم برد که هر ساله در تاریخ 6-9 مارچ به مدت 4 روز برگزار می شود. این نمایشگاه در زمینه تمامی محصولات سنگی و صنایع و ماشین آلات مربوط به فرآیند استخراج، فرآوری، تولید، بسته بندی، توزیع و فروش سنگ برگزار می شود و غرفه گذاران و بازدید کنندگان از سراسر دنیا در آن شرکت می کنند.
نمایشگاه سنگ شیامن – چین داراری بخش های مختلفی است که شرکت ها و تولید کنندگان با توجه به حوزه که در آن فعالیت دارند، میتوانند محل غرفه خود را در بخش های مختلف مشخص کنند. از جمله بخش های موجود در این نمایشگاه میتوان به بخش بلوک های طبیعی و سنگ های خام، بخش مربوط به دستگاههای برش سنگ به اندازه و ابعاد مختلف، بخش سنگ های کاربردی در آشپزخانه و بخش های دکوراسیون داخلی، بخش مربوط به محصولات حفاظت از سنگ، بخش مربوط به سنگ های چشم انداز همینطور سنگ های مورد استفاده دربنای یادبود و مجسمه سازی، بخش مربوط به ماشین آلات و ابزار مخصوص برش و حکاکی سنگ و همینطور بخش مربوط به سنگ مصنوعی اشاره کرد. این بخش های در کنار هم قرار گرفته اند و بزرگترین نمایشگاه مربوط به سنگ دنیا را شکل داده اند.

  جشن شب یلدای کارکنان کارخانه راد استون

تاریخچه نمایشگاه

نمایشگاه بین المللی سنگ چین اولین بار در سال 2001، برای بهره گیری بهتر از منابع سنگ استان فوجیان چین و استفاده از پتانسیل های بندر شیامن در شهر شیامن(XIAMEN) برگزار شد. بعد از آن نمایشگاه سنگ شیامن هر ساله برگزار شده و با سرعت باورنکردنی رشد کرده و به بزرگترین نمایشگاه سنگ دنیا تبدیل شد. هجدهمین دوره این نمایشگاه در سال 2018 در شرایطی برگزار شد که این نمایشگاه به دوران بلوغ خوده رسیده است. از اهداف این نمایشگاه به نقل از وب سایت رسمی این نمایشگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نمایش محصولات جدید
  • نمایش فناوری های جدید و لوازم و ماشین آلات جدید
  • خلق فرصت های تجاری
  • بهبود روابط در جامعه جهانی سنگ و صنعت سنگ
  • ترغیب و تشویق فعالین صنعت سنگ در سراسر جهان برای پیشرفت و نوآوری
  • افزایش حجم مبادلات و تجارت سنگ
  • موفقیت نمایشگاه سنگ شیامن تا حدی بود که باعث شد شهر شیامن به عنوان مرکز سنگ جهانی در دنیا شناخته شود که این خود برای توسعه اقتصاد محلی منطقه و همچنین برای پیشرفت صنعت نمایشگاهی مفید است.
  • پتانسیل های صنعتی قوی منطقه از یک طرف و برگزاری موفق سالانه نمایشگاه سنگ در این منطقه باعث شد تا به کلی چهره ظاهری و اقتصاد این منطقه تغییر کند و تجارب خوب و موفقی در زمینه صنعت سنگ و برگزاری نمایشگاه در این منطقه ایجاد شود به طوری که امروزه مهمترین کنفرانس ها و رخدادهای جدید صنعت سنگ دنیا در این منطقه و در مرکز بین المللی کنفرانس و نمایشگاهی شهر شیامن برگزار شود.