معادن راد استون

معرفی معدن دهبید شایان

همانطور که گفته شد استان فارس یکی از اصلی ترین معدن سنگ|راد استونمناطق معدنی سنگ مرمریت کرم (دهبید شایان) است که در این منطقه، شهر دهبید با فاصله 200 کیلومتری از شیراز دارای بالاترین تجمع معادن مرغوب سنگ مرمریت کرم می باشد. سنگ مرمریت دهبید شایان در زمره مرمریت های کرم دارای بیشترین استقبال و مقبولیت است و در حال حاضر رتبه اول میزان تولید در بین معادن مشابه را دارد. معدن دهبید شایان ( معدن شایان ) با نوزده پله و تولید سالیانه حدود 250 هزارتن، می تواند یکی از بهترین انتخاب ها برای تامین سنگ پروژه های بزرگ باشد. معدن دهبید شایان از سال 1382 در این منطقه آغاز به فعالیت کرده است. سنگ مرمریت دهبید شایان، از معدن دهبید شایان استخراج شده که در بخش مرکزی شهرستان بوانات واقع در استان فارس، در حوالی روستای فنجان بعد از معدن درنا واقع شده است و در واقع نام خود را از معدن دهبید گرفته است ، این سنگ رنگ روشن و گرمی دارد،از این رو سنگ دهبید از جمله بهترین سنگ هایی است که می توان در فضاهای داخلی کم نور مورد استفاده قرار گیرد. این سنگ اغلب در نمای داخلی ساختمان بکار رفته و استفاده از آن در نمای خارجی ساختمان ها آنچنان مرسوم نیست. بیشترین کاربرد آن در طراحی فضاهای لوکس، مانند لابی هتل و ساختمان های مجلل به عنوان کفپوش و یا نمای دیوار ها می باشد. از دلایل پر طرفدار بودن مرمریت کرم دهبید، می توان به سازگاری بالای آن در انواع طراحی و نمای دکوراسیون داخلی اشاره کرد.
سنگ دهبید شایان سختی قابل توجهی داشته و مقاومت فشاری آن 52MPa ، و مقاومت سایشی آن 10 پاسکال است. به عبارتی دیگر سنگ دهبید شایان نه تنها از سنگ های تراورتن، بلکه از اغلب سنگ های مرمریت نیز مقاومت بالاتری دارد. وزن مخصوص این سنگ 2.76 تن بر متر مربع است و میزان تخلخل آن بسیار پایین و حدود 1.5 درصد است که متعاقباً منجر به میزان جذب آب بسیار ناچیزی در حدود 0.18 درصد می شود.
این سنگ دارای رنگ های کرم روشن تا کرم تیره و گل دار است، ساب پذیری و درخشندگی بالا از ویژگی های بارز این سنگ می باشد. سنگ دهبید 

شایان پس از برش و ساب به سورت‌های مختلف تقسیم میشود. در میان سورت های مختلف آن، سورت های روشن و بدون رگه و هاله از کیفیت و قیمت بالاتری برخوردار می باشند.

سنگ دهبید شایان با سطح براق و صیقلی خود با طرح های یکنواخت گزینه بسیار مناسبی برای پوشش کف فضای داخلی است. استقامت سایشی بالای آن، سنگ دهبید را به سنگ محبوبی جهت نمای کف داخل منازل، کف راهرو ها ولابی ها و مکان های با ترافیک بالا تبدیل کرده است. از این سنگ می توان در ابعاد طولی به عنوان دیوار پوش نیز استفاده کرده و همچنین سنگ‌های با ضخامت بیشتر به عنوان سنگ راه پله نیز بکار می روند.

معرفی معدن الیگودرز

معدن سنگ چینی سفید واقع در شهرستان الیگودرز استان لرستان، دارای سنگی با زمینه عمدتا سفید و گاها طوسی می باشد.

از ویژگی های اصلی محصولات این معدن تخلخل بسیار کم، استحکام بالا و صیقل پذیری بسیار عالی می باشد.

شهرستان الیگودرز واقع در شرق استان لرستان با فاصله زمینی ،۱۳۵ کیلومتر از خرم‌آباد، ۱۲۷ کیلومتر از اراک ، ۲۱۰ کیلومتر از اصفهان و ۳۸۰ کیلومتر از تهران می باشد. معدن سنگ چینی الیگودرز در جنوب شرقی این شهرستان که به عنوان یکی از قطبهای سنگ تزئینی کشور شناخته میشود، واقع گردیده است معدن سنگ چینی در مساحتی در حدود ۴۰ هکتار،حداقل حجم ذخیره اقتصادی بیش از ۱۴.۰۰۰.۰۰۰ تن و استفاده از به روزترین تجهیزات معدنی، یکی از بزرگترین معادن این منطقه با توانایی تولید حجم بالای سورتهای گوناگون میباشد.

با توجه به تعاریف معدنی، سنگ چینی به مرمریتی گفته میشود که بافتی تمام بلورین ، هم اندازه و دانه ریز دارد که عمدتا کلسیت و به مقدار کم ولاستونیت ،کانی های اصلی تشکیل دهنده آن هستند. سنگ کریستال به مرمریتهای دانه درشتی (قابل رویت با چشم غیر مسلح)، تمام بلورین، هم اندازه و شکل دار گفته میشوند. کریستال ها در مناطق با دگرگونی زیاد تا متوسط تشکیل میشوند.جنس چینی و کریستالی سنگ های تولیدی در این معدن باعث افزایش ساب پذیری و صیقل پذیری سنگ های تولیدی آن گردیده است. لازم به ذکر است که خواص سنگ های معدن چینی الیگودرز مطابق با خواص مطلوب در نظر گرفته شده برای سنگ های ماربل بر اساس استاندارد ASTM می باشد.