09122258838

معرفی سنگ مرمر و انواع آن

انواع سنگ مرمر

سنگ مرمر:

پیشخوان مرمر

یکی از سنگ‌‌های طبیعی ایرانی که تمام مردم آن را دوست دارند؛ سنگ مرمر است. سنگی که حاصل هزاران سال کش و قوس و تقلای زمین برای به وجود آوردن آن است. رنگ بندی و ویژگیهای جذاب آن را به یکی از معروف ترین سنگ‌ها در ایران تبدیل کرده است.

مرمر از کلمه یونانی marmoros گرفته شده که به معنی درخشان است. این سنگ با نام تجاری اونیکس ( onyx )  نیز در جهان شناخته می‌شود.

این سنگ نه تنها در ایران بلکه در بیشتر کشور‌های دنیا هم برای استفاده‌های زیادی از دیر باز استخراج شده است. از استفاده در بنا‌های تاریخی گرفته تا مجسمه سازی و ساخت بنا‌های لوکس.

در برحه‌های مختلف تاریخ می‌توان رد پای اونیکس را به وفور پیدا کرد. از این سنگ در بناهای زیادی استفاده شده است. برای مثال میکل آنژ ( Michelangelo   ) مجسمه ساز مشهور در بیشتر مجسمه‌های خود از این سنگ استفاده کرده است. همچنین بناهای تاریخی مانند تاج محل و کتابخانه عمومی شهر نیویورک نیز از این سنگ درست شده‌اند. به علاوه در آثار لئوناردو داوینچی (Leonardo da vinci) نیز می‌توان ردی از آن را پیدا کرد.

_ سنگ مرمر و نحوه تشکیل شدن آن

سنگ طبیعی

به طور کلی سنگ مرمر سنگی دگرگونی است. این سنگ از دگرگونی آهک یا دولومیت به وجود می‌آید. این دو در لایه‌های زیرین زمین تحت فشار و گرمای زیادی قرار گرفته و دوباره متبلور می‌شوند. از این تبلور سنگ مرمر به وجود می‌آید با بلورهای درشت به هم تنیده و زنجیری شکل. کانی اصلی تشکیل دهنده سنگ مرمر کلسیت است اما مقداری آراگونیت نیز در آن پیدا می‌شود. رنگ سنگ به سبب وجود کربنات کلسیم معمولا یک دست سفید است. البته این سفیدی سنگ زمانی حاصل می‌شوند که سنگ تا 99 درصد خالص باشد. هرچه سنگ خالص تر باشد؛ زنگ آن نیز سفیدتر خواهد بود.

از این رو ممکن است نا خالصی‌هایی مانند اکسید آهن، سیلیس، میکا، سرپانتین و گرافیت و… در سنگ یافت شده و در خلوص رنگ سفید تاثیر گذار باشند. همین امر سبب می‌شود سنگ‌های مرمر با طیف رنگ‌های متفاوت دیده شوند. مرمر اگر خالص باشد رنگ آن سفید و درخشان است. اما به رنگهای سیاه، سبز، صورتی، زرد و قرمز نیز دیده می‌شود. وجود کربن، کلریت، هماتیت و لیمونیت باعث تغییر رنگ در مرمرها می‌شود.

معدن این سنگ در ایران به وفور یافت می‌شود اما بیشترین تجمع آن در استان‌های آذربایجان شرقی، خراسان، کرمان و کردستان است. مرمر سنگی است که در کشور‌هایی مانند ایتالیا، ترکیه و پاکستان نیز به وفور یافت می‌شود.

کشور ایتالیا سال هاست به عنوان اولین استخراج کننده و تامین کننده سنگ مرمر دنیا شناخته می‌شود. اما خالی از لطف نخواهد بود که به این نکته توجه کنید؛ ایران و افغانستان نیز بخش بزرگی از مرمر دنیا را تامین می‌کنند.

_ ویژگی‌های سنگ مرمر

مرمری که دارای خلوص بالا است توانایی عبور نور از خود را دارد. به همین سبب است که از آن برای ساختمان سازی و نورپردازی استفاده می‌کنند. از ویژگیهای سنگ مرمر میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 • جذب آبِ کمتر از 1 درصد دارد
 • تخللِ بسیار کم و در حدود 0.3 تا 1.2 درصد را دارا میباشد
 • مقاومت کمی در برابر رطوبت و هوازدگی دارد
 • مقاومت کمی در برابر خراش و ساییدگی دارد
 • قیمت سنگ مرمر نسبت به سنگ‌های همتای خود تقریبا بالاست
 • سختی سنگ مرمر بین 3 و 4 اندازه گیری شده و اگر بلورهای آن دارای کوارتز باشند سختی آن بیشتر از سنگ‌های مرمر کلسیتی می‌شود.
 • مرمر اگر حاوی مقداری کوارتز یا دیگر کانی‌های سیلیکاته باشند مقاومترند.
 • وزن مخصوص متوسط مرمر 3/۲ تا 8/2 گرم بر سانتی متر مکعب میباشد .
 • سنگ مرمر از مقاومت متوسطی برخوردار می‌باشد و تغییر شکل آن به صورت الاستیک، پلاستیک است. مقاومت فشاری مرمر بین ۱۹ تا ۱۴۰ مگاپاسکال است و مقاومت فشاری متوسط آن حدود ۱۱۰ مگاپاسکال است .
 • مقاومت خمشی آن بین ۱۵ تا ۶ مگاپاسکال و مقاومت کششی به طور متوسط ۴ مگاپاسکال است .

تنوع رنگ در این سنگ بسیار زیاد است. علت به وجود آمدن رنگ قرمز یا صورتی مرمر وجود ترکیبات اکسید آهن است، یکی از نمونه‌های آن  سنگ مرمر صورتی شهرستان نقده واقع در استان  آذربایجان غربی می‌باشد. در صورتی که اکسید آهن  در ترکیبات ابتدایی تشکیل مرمر قرار گیرد رنگ آن قهوه‌ای و یا مایل به زرد می‌گردد و چنانچه دارای کانی منگنز باشد رنگ آن خاکستری یا سیاه رنگ می‌شود. بر اساس تشکیل اولیه و رسوبات محیطی، برخی مرمرها به صورت رگه دار و خط خط و برخی دیگر نیز به صورت موج دار ویا لکه دار هستند.

 _ کاربرد سنگ‌های مرمر

آشپزخانه مرمر

با توجه به ویژگی‌ها و رنگ بندی‌های جذابی که سنگ مرمر دارد؛ در بیشتر بخش‌های داخلی و حتی خارجی یک ساختمان می‌توان از آن استفاده کرد. هر کدام از رنگ‌ها را در مکانی به کار می‌برند. مرمر در هر فضایی که باشد جلوه و زیبایی آن را چندین برابر می‌کند. بیشتر معماران از آن برای روشن تر دیده شدن محیط استفاده می‌کنند. دلیل این امر نیز منعکس شدن نور در سنگ مرمر است. زمانی که نور به سنگ مرمر تابانده شود؛ نور در لایه داخلی دوباره منعکس شده و مانند آینه نور را به بیرون باز پس فرستاده و روشنی محیط را چند برابر می‌کند.

الف) مصارف سنگ مرمر در پروژه‌های بزرگ (کف و نمای ساختمان)

روشویی مرمر

در پروژه‌های عظیم ساختمانی و به خصوص ساختمان‌های لوکس، استفاده از سنگ مرمر بسیار متداول است. شیک بودن و کاربرد‌های ویژه‌ای که این سنگ دارد؛ آن را برای استفاده در کف و نما بسیار مناسب کرده است. اما نکته مهم در استفاده از سنگ مرمر این است که این سنگ به نور خورشید و رطوبت واکنش نشان داده و به مرور زمان ممکن است دچار رنگ پریدگی شود.

مرمر جز سنگهای گران قیمت طبقه بندی شده و بیشتر در پروژه‌های لوکس و مجلل مانند لابی هتل‌ها و مجتمع‌های تجاری، دکوراسیون، تابلوها و دیوارهای دارای بک لایت، پله‌ها و یا حتی مجسمه‌های خاص استفاده می‌گردد. این سنگ در سبک مدرن معماری نیز جایگاه ویژه دارد.

از جمله مهمترین استفاده‌هایی که از این سنگ در بخش خارجی انجام شده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • مجسمه هرکول، تندیس حضرت داوود، مجسمه پیه تا، نقش‌برجستهٔ مریمِ پله‌ها از آثار میکل آنژ ( Michelangelo )  می‌باشند که با سنگ مرمر طراحی و ساخته شده‌اند.
 • بنای تاج محل که به دستور شاه جهان پنجمین امپراتور گورکانی ساخته شد از آثار مهم معماری دنیا می‌باشد که با سنگ مرمر ساخته شده است. دروازه اصلی، گنبد مرمری تاج محل، مقبره مرکزی، مناره‌های ۴۰ متری، حوض کوثر، خوشنویسی‌هایی که با مرمر سیاه بر روی مرمر سفید اجرا شده است به همراه تزیینات داخلی گسترده چشم هر بیننده‌ای را به سمت این سنگ زیبا معطوف می‌کند.
 • از دیگر شاهکارهای معماری دنیا معبد آرتمیس ( Artemis ) را می‌توان نام برد که جز عجایب هفتگانه دنیا به حساب می‌اید. این بنا که متعلق به امپراطوری یونان است عمدتا با سنگ مرمر ساخته شده است.

جالب است بدانیم شهر عشق آباد پایتخت ترکمنستان به علت استفاده گسترده از سنگ مرمر سفید به شهر مرمرین معروف بوده و در کتاب رکوردهای گینس نیز به ثبت رسیده است.

در کشور ایران نیز در بناهای مذهبی و بناهای لوکس زیادی از سنگ مرمر استفاده شده است. به خصوص که سنگ مرمر سبز بسیار پرطرفدار بوده و در ایران از آن برای تزئین بناهای مذهبی زیادی استفاده شده است.

به علت طرح و نقش‌های بسیار زیبای سنگ مرمر می‌توان به خوبی از تکنیک بوک مچ برای اراِئه بهتر بهره برد.

 ب) مصارف سنگ مرمر در دکوراسیون داخلی ساختمان (کف و نمای داخلی)

مرمر و سرویس بهداشتی

شاید سنگ مرمر را برای استفاده خارجی پیشنهاد نکنیم؛ اما بدون شک یکی از اولین انتخاب‌ها برای طراحی نمای داخلی یک ساختمان استفاده از سنگ مرمر است. سنگی که با توجه به زیبایی و شکوهی که دارد محیط را از آنچه که هست روشن تر و شیک تر نشان می‌دهد. علاوه بر این سنگ مرمر در هر رنگی که باشد با محیط سازگار شده و می‌توانید در انواع دکوراسیون‌ها از آن‌ها استفاده کنید.

_ مزایا و معایب استفاده از سنگ مرمر

مرمر

این که سنگ مرمر یک سنگ طبیعی جذاب و کاربردی است حقیقتی انکار ناپذیر است. اما مزیت‌های خوب دیگر این سنگ در کنار چند عیب جزئی قرار می‌گیرد و اطلاع از آن‌ها خالی از لطف نیست. در ادامه به این مزایا و معایب می‌پردازیم.

 • این سنگ دارای استحکام بالایی بوده برای استفاده در نماهای داخلی بسیار مناسب است به خصوص که این سنگ سبک بوده و میزان کمی به وزن ساختمان اضافه می‌کند.
 • سنگ مرمر تخلخل کمی دارد
 • تنوع رنگی و زیبایی آن بسیار زیاد است.
 • دارای قابلیت ساب پذیری بوده و جلای مناسبی نیز دارد.
 • سنگ مرمر جزو سنگ‌هایی است که حرارت را در خود نگه نمی‌دارد و از این رو سطح آن همواره خنک بوده و این خنکی را به محیط هم منتقل می‌کند.
 • سنگ مرمر به سادگی تمیز می‌شود و گرد و غبار بر روی آن باقی نمی‌ماند.

از جمله معایب مرمر نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • یکی از معایبی که به سنگ مرمر وارد است آسیب پذیری آن در برابر نور خورشید است. سنگ مرمر در برابر نور خورشید کدر شده و دچار رنگ پریدگی می‌شود.
 • این سنگ در برابر هوازدگی، گازها، آلودگی و باران‌های اسیدی نیز مقاومت کمی دارد. پس بهتر است در نمای خارجی از آن استفاده نشود.
 • یکی دیگر از معایب عمده سنگ مرمر این است که نسبت به برخی از سنگ‌های تزئینی دیگر که در بازار موجود است؛ گران قیمت تر است.
 • این سنگ به راحتی دچار خوردگی می‌شود و در مقابل مواد اسیدی بسیار حساس است.
 • مقاومت بالایی در برابر سایش و خراش ندارد و ممکن است دچار خراشیدگی شود.

_ اسلب سنگ مرمر

اسلب مرمر آبی

یکی از پر طرفدارترین انواع فرآوری سنگ مرمر، به صورت اسلب است. این اسلب‌ها برش‌هایی از سنگ هستند که با توجه به نیاز مشتری و بودجه‌ای که برای ساختمان در نظر گرفته شده؛ اندازه گیری شده و برش می‌خوردند. این سنگ به صورت بوک مچ و فور مچ فرآوری می‌شوند. انواع سنگ اسلب مرمر را می‌توان در بخش‌های مختلف ساختمان به کار برد.  

_ انواع سنگ مرمر

 

سنگ مرمر آبی

اسلب مرمر

از کمیاب ترین سنگ‌های مرمری که در طبیعت دیده شده؛ سنگ مرمر آبی است. سنگی که به آن اطلسی هم گفته می‌شود. رنگ آبی زیبا با رگه‌های طلایی سنگ مرمری را به وجود آورده که بسیار نایاب بوده و به سبب نادر بودنش بسیار گران قیمت است.

سنگ مرمر پرتقالی

سنگ مرمر

بدون شک یکی از خاص ترین سنگ مرمر‌هایی که تنها در ایران و ایتالیا یافت می‌شود؛ مرمر پرتقالی است. سنگی که به سبب وجود ناخالصی‌هایی از جمله آهن رنگ نارنجی و تا حدودی زرد را به خود گرفته است. معدن این سنگ در خراسان رضوی بوده و تنها برای پروژه‌های گران قیمت و بسیار خاص از این سنگ استفاده می‌شود.

گاهی اوقات در پروژه‌ها از ترکیب دو رنگ آبی و نارنجی برای زیبایی و جلوه بیشتر دو سنگ استفاده می‌شود. مرمر پرتقالی همانند دیگر مرمر‌ها دارای ویژگی‌های خاصی است اما این سنگ را بیشتر برای ساخت مجسمه و یا کانتر آشپزخانه استفاده می‌کنند. رنگ تیره و بیش از اندازه گران قیمت بودن آن سبب شده تا در پروژه‌های کمتری از سنگ مرمر پرتقالی استفاده شود.

 سنگ مرمر دودی

اسلب مرمر

سنگ مرمر دودی جزو گران قیمت ترین سنگ‌هایی به حساب می‌آید که در بخش‌های داخلی ساختمان به خصوص برای کانتر و یا بخش‌هایی مانند سرویس بهداشتی استفاده می‌شود. سنگ اسموکی ( smoky ) دارای زمینه‌ای مشکی و لایه‌های ابری شکل به شکل دود است که سفید تا خاکستری هستند. اغلب از این سنگ در پروژه‌هایی استفاده می‌شود که گران قیمت هستند.

سنگ مرمر رنگین کمان

سنگ مرمر رنگین کمان به سبب وجود ناخالصی‌های مختلفی که در آن وجود دارد؛ به صورت رنگ‌های متفاوتی دیده می‌شود. تنوع رنگ‌ها و نوع رنگ‌ها به نوع ناخالصی‌ها بستگی داد.

اگرچه این سنگ زیاد هم گران قیمت نیست؛ اما به سبب نایاب بودنش تنها در موارد خاصی مانند کانتر آشپزخانه، میز و عسلی و همچنین سرویس‌های بهداشتی از آن استفاده می‌شود. اما می‌توان برای ساخت مجسمه‌های رنگی نیز آن را به کار برد.

 

سنگ مرمر رنگین کمانی

سنگ مرمر سبز

سنگ مرمر

سنگ مرمر سبز از دیرباز نزد ایرانیان محبوب بوده است. رنگ سبز برای ما نمادی از تقدس است. بنابراین از سنگ مرمر سبز بیشتر در اماکن مذهبی استفاده می‌کنند. معدن این سنگ در آذرشهر قرار گرفته است. سنگ‌های مرمر سبز دیگری نیز در ایران وجود دارند که به سنگ مرمر سبز شورآباد شهرت پیدا کرده است. سنگ مرمر سبز هرات نیز جزو سنگ‌های سبز شناخته شده در سطح جهان است.

سنگ مرمر سفید

سنگ مرمر

سنگ مرمر سفید یکی از محبوب ترین سنگ‌های مرمری است که در ایران و دیگر کشور‌های دنیا یافت می‌شود. همان طور که پیشتر بیان کردیم؛ سنگ مرمر اگر به رنگ سفید باشد یعنی بسیار خالص بوده و نشان دهنده کیفیت بالای سنگ است. به خصوص که رنگ سفید با کمترین میزان رگه در سنگ را می‌توان در هر دکوراسیونی به کار برد و همه مشتریان را با آن راضی نگهداشت.

سنگ مرمر صورتی

مرمر صورتی

سنگ مرمر صورتی با رگه‌های مشکی، سفید و طلایی خود جزو خاص ترین سنگ‌های مرمر دنیا است. این سنگ در ایران نیز یافت می‌شود. سنگ مرمر صورتی به قدری زیبا و جذاب است که لکه‌های ابری شکل سفید و رگه‌های سیاه موجود در سنگ شما را به یاد نقاشی‌های جالب ژاپنی خواهد انداخت.

البته در نظر داشته باشید که این سنگ همان قدر که زیبا است به همان اندازه نیز نایاب است. پس انتظار می‌رود که تنها در موارد خاص و با قیمت‌های بسیار بالا از آن در یک سازه استفاده شود. از مرمر صورتی بیشتر مواقع در تزئینات داخلی ساختمان به خصوص آشپزخانه و سرویس بهداشتی استفاده می‌شود.

قیمت هر کدام از سنگ‌های مرمر به موارد زیر بستگی دارد:

    1 – کیفیت و آنالیز سنگ

مهمترین پارامتر کیفیت سنگ، آنالیز فیزیکی و شیمیایی آن سنگ می‌باشد. و هر اندازه آنالیز سنگ مرمر به حد مطلوب نزدیکتر باشد از کیفیت بالاتری برخوردار است و به مراتب قیمت بالاتری خواهد داشت

    2 – رنگ و طرح متفاوت

سنگ‌های مرمر تنوع زیادی نسبت به سایر سنگ‌های ساختمانی ندارند. هر چه قدر سنگ مرمر، رنگی خاص ویکدست داشته باشد از قیمت بالاتری نیزبرخوردار است.

    3 – قطر و ابعاد سنگ

سنگ‌های مرمر بیشتر به صورت اسلب فرآوری میگردد، هرچه ابعاد و ضخامت سنگ مرمر بیشتر و بزرگتر باشد قیمت آن نیز افزایش می‌یابد.

    4 – سورت دقیق سنگ

سنگ‌های مرمر دارای سورت‌های مختلفی هستند که پس از مرحله برش و ساب سورت بندی میگردد. سنگ‌های مرمر که بصورت اسلب فرآوری میگردد چنانچه بصورت بوک مچ باشد از قیمت بالاتری برخوردار است.

    5 –  نوع فرآوری سنگ

نوع فرآوری سنگ نقش تعیین کننده‌ای در قیمت سنگ مرمر دارد. نوع رزین یا اپوکسی، استفاده از تکنولوژی UV، دقت در برش و گونیا بودن سنگ، میزان ساب و پولیش سنگ، توری پشت سنگ و نوع بسته بندی و حمل ونقل سنگ‌های مرمریت در قیمت سنگ‌های مرمر تاثیر خواهد داشت.

_ تفاوت سنگ مرمر و سنگ مرمریت

تفاوت سنگ مرمر

سنگ‌های طبیعی دارای 3 طبقه بندی هستند. آذرین، رسوبی و دگرگونی. سنگ مرمر و مرمریت هر دو از نظر سنگ شناسی در دسته سنگ‌های ماربل Marble قرار می‌گیرند. اما سنگ مرمر جزو سنگ‌های دگرگونی بوده و مرمریت در دسته سنگ‌های رسوبی قرار می‌گیرد.

در نگاه اول برای کسانی که شناخت کمی از سنگ‌ها دارند؛ سنگ مرمر و سنگ مرمریت کامل شبیه به هم هستند. حتی ممکن است برخی این دو را یک سنگ بدانند.

اما سنگ مرمر سنگی بسیار مستحکم و حاصل دگرگرونی شدید سنگ‌های آهکی است. ماده تشکیل دهنده این سنگ کلسیت است و جزو پایدارترین حالات کربنات کلسیم است. مرمر از کانی‌های بلورین و درشتی تشکیل شده که توانایی عبور نور را دارند. مرمر خالص سفید و بدون رگه‌‌ است و برای بخش‌های داخلی ساختمان استفاده می‌شود.

در مقابل سنگ مرمر، سنگ مرمریت قرار دارد. شاید از نظر ظاهری مقداری به هم شباهت داشته باشند. اما سنگ مرمریت نوعی سنگ رسوبی است و از نظر استحکام به پای سنگ مرمر نمی‌رسد. همچنین مرمریت رنگ بندی متنوعی داشته و برخلاف مرمر که در برای نمای خارجی مناسب نیست؛ از مرمریت می‌توان برای سنگفرش، نمای خارجی و کلا بخش‌های خارجی ساختمان استفاده کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *