09122258838
اسلب سنگ

سنگ اسلب

واژه ( slab ) در زبان لاتین به معنای لوح و ورق میباشد. درواقع سنگ اسلب یک نوع برش از سنگ‌ها در اندازه بزرگ است که دارای طول و عرض بزرگ تری نسبت به  سنگ‌های تایل استفاده شده در نما، دیوار، کف یا راه پله می‌باشد. یک تکه بودن سنگ و داشتن رگه‌های طبیعی، نما و جلوه زیبا و خاصی به آن می‌بخشند.

انواع سنگ اسلب کدامند؟


سنگ اسلب

با توجه به سنگ اولیه استخراج شده از معدن، می‌توان سنگ‌های اسلب را بر اساس کانی‌های آنها دسته بندی کرد که به چند مورد آن اشاره میکنیم:

  تکسچر

الف – سنگ اسلب چینی

نام عمومی تر آن سنگ کریستال می‌باشد. سنگ‌های چینی یا کریستالی در واقع توده‌های سنگی آهکی یا دولومیتی هستند که در اثر عوامل درونی، نظیر درجه حرارت بالا یا فشار، دوباره متبلور شده‌اند و از این رو جزو سنگهای دگرگون شده به شمار می‌روند. سنگ‌های چینی استخراج شده از مناطق مختلف زمین، از نظر میزان دگرگونی و نیز ترکیبات شیمیایی طبیعی تشکیل دهنده متفاوت می‌باشند. سنگ‌های چینی اغلب دارای دانه‌های بلور درشت هستند. با وجود اینکه کانی اصلی تشکیل دهنده سنگ‌های چینی کلسیت است، اما از نظر ساختمان درونی و دانه بندی کریستالی آن، سنگ‌های یک معدن نسبت به یک معدن دیگر بسیار متفاوت هستند.

از جمله کانی‌های دیگری که در سنگ‌های چینی دیده می‌شود، کوارتز، گرافیت، هماتیت، سیمونیت، پیریت و … هستند، برای مثال با افزایش میزان کوارتز موجود در بافت سنگ، سختی آن نیز بالاتر می‌رود.

اگر کانی‌های سنگ خالص باشند، رنگ آن بیشتر به روشن مایل به سفید خواهد بود، در حالی که وجود رنگهایی مانند خاکستری روشن، خاکستری تیره و سیاه، نشان دهنده وجود مقادیری از مواد کربن دار در آنها می‌باشد.

رنگ‌های سبز معمولا توسط کلریت یا سیلیکات‌های دیگر تولید می‌شود. دیده شدن رنگ‌هایی مانند صورتی و قرمز نشان گر وجود ذرات بسیار ریز و پراکنده از هماتیت و یا کربنات منگنز است. رنگ‌های زرد و کرم نیز به دلیل حضور مقادیری از لیمونیت در بافت سنگ است.

تخلخل سنگ چینی بسیار پایین و در حدود 0.3 درصد تا 1.2 درصد می‌باشد. جذب آب کم و به طور معمول کمتر از یک درصد را دارا می‌باشد.

وزن مخصوص این سنگ برابر 2.7 تن بر متر مکعب بوده و مقاومتی بین 19 تا 140 مگا پاسکال و در حد متوسطی را داراست.

مقاومت فشاری متوسط این سنگ‌ها در حدود 110 مگا پاسکال، مقاومت کششی متوسط در حدود 4 مگا پاسکال و مقاومت خمشی این سنگ‌ها در حدود 6 تا 15 مگا پاسکال میباشد.در گذشته استفاده از سنگ چینی برای نمای ساختمان بسیار متداول تر از زمان حاضر بوده، مخصوصا در اقلیم‌های گرم که با بهره گیری از سنگ‌های چینی با رنگ روشن در نمای بیرونی، اثر گرمای تابشی خورشید را در داخل ساختمان کاهش می‌دادند.

سنگ طبیعی اسلب

اما به مرور زمان و با ورود سنگ‌های تراورتن به بازار، با رنگ‌های متنوع و طرح‌های گسترده خود، سنگ‌های چینی را از رقابت خارج کردند، که در نهایت به کاهش استخراج آنها نیز منجر شد، اما در سالهای اخیر مجدد مورد اقبال قرار گرفته است.

یکی از جنبه‌های مهم برای انتخاب سنگ در نصب مستقیم سنگ به منظور استفاده در نمای بیرونی ساختمان‌ها میزان چسبندگی یا استحکام و پایداری اتصال آن به بافت و پیکره زیرین ساختمان است، زیرا در صورت چسبندگی پایین، خطر ریزش وجود داشته که در نهایت تقویت این اتصال به وسیله پیچ و رول بولت ناگزیر خواهد بود که علاوه بر صرف وقت و هزینه، باعث لطمه زدن به نمای زیبا و یک دست ساختمان شود.

در میان سنگ‌های نما، سنگ‌های تراورتن دارای تخلخل مناسبی می‌باشد که باعث می‌شود دوغاب و سیمان به راحتی در آنها نفوذ کرده و به علت جنس آهکی آنها اتصالی قوی بین سیمان و سنگ ایجاد شود. از این رو سنگ تراورتن عملا بیشترین میزان چسبندگی به بافت زیرین نما را دارد، در حالی که سنگ‌های چینی به دلیل بافت فشرده دارای تخلخل پایین بوده و متعاقباً چسبندگی پایین تری نسبت به تراورتن دارند.

بنابراین در صورت استفاده از سنگ چینی به عنوان نمای بیرونی ساختمان استفاده از پیچ و اسکوپ جهت اطمینان از دوام آن ضروری به نظر می‌رسد.

با این حال به دلیل تخلخل بسیار پایین و مقاومت در برابر جذب رطوبت، همچنین رنگ روشن آن و قابلیت ساب پذیری بالا، استفاده از آن در سرویس‌های بهداشتی و حمام بسیار رایج و در نمای داخلی مراکز درمانی نیز استفاده می‌شود.

از انواع سنگهای چینی میتوان به سنگ چینی ازنا و سنگ چینی الیگودرز اشاره کرد:


سنگ اسلب الیگودرز

سنگ اسلب الیگودرز

سنگ اسلب الیگودرز جزو سنگ‌های چینی است و زمینه سفید و خطوط نامرتب خاکستری و مشکی درون سنگ آن را بسیار منحصر به فرد کرده است. سنگ اسلب الیگودرز دارای رنگ‌های پس زمینه متنوعی است و از رنگ سفید تا کرمی و خاکستری این رنگ‌های زمینه متفاوت هستند. بدیهی است هرچه سنگ خالص تر باشد؛ دارای رنگ روشن تری است.

سنگ کریستالی الیگودرز تخلخل پایین، رنگ روشن، و ساب پذیری قابل قبولی دارد. از این رو از آن در بخش‌های داخلی ساختمان استفاده می‌ کنند زیرا به خوبی نور را منعکس کرده و به روشنایی بیشتر محیط کمک می‌ کند.

– سنگ اسلب ازنا

سنگ اسلب

سنگ اسلب ازنا از برش سنگ‌های چینی استخراج شده از معدن سنگ شهرستان ازنا در استان لرستان تهیه می‌شود. این سنگ از سفید ترین و یکنواخت ترین سنگ‌های کریستالی یا چینی موجود در کشور است که دارای رنگ زمینه‌ای کاملا سفید بوده و رگه‌ها و خطوط کم رنگ خاکستری نیز در آن دیده می‌شود. سنگ ازنا مشهور ترین سنگ چینی ایرانی است که در ابتدا توسط مرحوم حاج قنبر رحیمی معروف به ارباب قنبر به بهره برداری رسید. این سنگ بسیار فشرده و یکنواخت و با تخلخل بسیار پایین است که باعث شده جذب آب آن نزدیک به صفر باشد. امروزه برش این سنگ به صورت اسلب بسیار مورد تقاضا می‌باشد. استفاده از سنگ چینی ازنا در اکثر قسمت‌های ساختمان به دلیل مقاومت بالا در برابر سرما، گرما و جذب آب پایین ممکن است، دلیل فشرده بودن  این سنگ منجر به پایداری بالایی آن شده و در نصب احتمال آسیب دیدن آن را کم کرده و عمر پروژه را نیز افزایش می‌دهد.

ب – سنگ اسلب مرمر

اسلب مرمر

سنگ مرمر یک نوع سنگ دگرگونی است که از دگرگونی سنگ آهکی کلسیم دار، منیزیم دار  و دولومیتی رس دار به وجود می‌آید. کانی اصلی تشکیل دهنده آن کلسیت می‌باشد. در درجات ضعیف و متوسط، دولومیت نیز، به شرطی که آهک در محیط وجود نداشته باشد، مانند کلسیت به مرمر تبدیل می‌شود.

به عبارتی دیگر سنگ مرمر، یک نوع سنگ آهکی دگرگون شده است که بافت موزاییکی پیدا کرده است. این دسته از سنگ‌ها دارای رنگ‌های نیمه شفاف می‌باشند. رنگ سبز سنگ مرمر ناشی از وجود کانی‌هایی مانند اکتینولیت می‌باشد. علت زیبایی سنگ مرمر نه تنها مربوط به رنگ و طرح آن، بلکه به درجه شفافیت آن نیز بستگی دارد که حالت رنگین کمانی زیبایی به آن می‌دهند. برخی مرمرها رگه دار، برخی خالدار و برخی موج دار می‌باشند.

سنگ مرمر به دلیل زیبایی خاصی که دارد در نماهای داخلی و خارجی و در مجسمه سازی کاربرد دارد.

سنگ مرمر اغلب دارای بلورهای درشت بوده که وجه تمایز آن با سنگ‌های کربناتی رسوبی است، علاوه بر کلسیت که کانی اصلی آن است، کانی‌های دیگری مانند کوارتز، گرافیت، هماتیت، لیمونیت و پیریت نیز در آن دیده می‌شوند. به طور کل سنگ‌های مرمر بر خلاف سنگ‌های چینی تنوع رنگ بسیار بالایی دارند. سنگ مرمر خالص، کاملا سفید و درخشان است، اما کانی‌های بسیاری به صورت ناخالصی در این سنگ‌ها دیده می‌شوند که رنگ‌های متنوعی به آن می‌بخشند.

سنگ مرمر در برابر هوازدگی، گازها و یا باران‌های اسیدی مقاومت کمی دارد، از این رو بیشتر در نمای داخلی ساختمان استفاده می‌شود. سنگ مرمر نیز همانند سنگ چینی تخلخل پایینی دارد که از چسبندگی آن می‌کاهد.

ج – سنگ اسلب مرمریت

اسلب مرمریت

 

سنگ مرمریت یکی از انواع سنگ‌های آهکی دگرگون شده است که جز اصلی تشکیل دهنده آن کربنات کلسیم بوده و از اجزای دیگری نیز همانند کلسیت، دولومیت و کریستال تشکیل شده است. هر چه بلور‌های موجود در این سنگ ریزتر باشد، قابلیت پرداخت و ساب خوردن و نیز پایداری آن در برابر هوازدگی بیشتر می‌شود. سنگ مرمریت نسبت به سنگ تراورتن تخلخل کمتر و نسبت به سنگ مرمر تخلخل بیشتری دارد.

رنگ‌های متنوع دیده شده بر سطح این سنگ، به دلیل وجود ناخالصی‌هایی مانند سیلیس، میکا، اکسید آهن، گرافیت و مواد آهکی می‌باشد.

مرمریت‌های منیزیم دار به دلیل وجود منیزیم و سختی بالای کربنات منیزیم موجود در آن نسبت به مرمریت‌های کلسیت خالص مقاومت بیشتری دارد. بنابراین می‌توان از آنها در فضای بیرونی ساختمان و پله‌ها استفاده کرد. البته می‌توان برای افزایش مقاومت مرمریت‌ها از رزین، چسپ و اپوکسی استفاده کرد تا خلل‌های موجود در سنگ پوشیده شده و مقاومت آن افزایش یابد.

سنگ‌های مرمریت به طور کل در برابر آب، هوا زدگی و فشار و خمش بسیار مقاوم بوده و رنگ آنها نیز بسیار پایدار است، همین امر باعث شده این سنگ به گزینه‌ای مناسب بعنوان سنگ کف مورد انتخاب قرار بگیرد.

مزایا و معایب سنگ‌های اسلب چیست؟

مزایای سنگ اسلب

 

فراوری و آماده سازی سنگ به صورت اسلب مزایای فراوانی دارد. اولین ویژگی متفاوتی که توجه و نگاه‌ها را به سمت خود می‌کشاند، زیبایی و جلوه‌های طبیعی این سنگ‌ها است. از این رو با داشتن برش‌هایی بزرگ از سنگ اولیه معدن، سطح بسیار بزرگتری از سنگ به نمایش گذاشته شده و می‌توان رگه‌های طبیعی و خط‌های زیبایی را در آن مشاهده کرد. این طرح‌های طبیعی نمای نهایی ایجاد شده با آن را بسیار چشم نواز تر از سنگ کوچک تر با طرح‌های تکراری خواهد کرد.

از آنجایی که شکل‌ها و رگه‌های طبیعی زیادی در سنگ‌ها دیده می‌شود، امروزه طرح‌های مختلفی از برش برای سنگ اسلب استفاده می‌شود تا عملا طرح و نگاره طبیعی ایجاد شده روی سنگ با سنگ اسلب کناری خود همتا یا به عبارتی Match شود.در روش Book matching  یا همتایی و ست شدن آینه‌ای، یک طرح در دو سنگ اسلب به صورت قرینه همدیگر را تکمیل می‌کنند، و در روش Four matching یا ست کردن چهار تایی، طرح طبیعی، روی چهار سنگ ست می‌شود، که با کنار هم قرار دادن این سنگ‌ها در محیط مورد استفاده می‌توان شاهد امتداد طرح‌هایی زیبا و طبیعی، و گذر آنها از میان سنگ‌های مختلف بود.

 

 

 

 

 

 

از دیگر مزیت‌های این سنگ‌ها، کاهش دور ریز و ضایعات است.

از آنجایی که سنگ‌های اسلب عملا بزرگترین محصول مصرفی سنگ‌ها هستند، و برای تولید آنها کمترین میزان برش لازم است، از این رو ضایعات تولید در بخش‌های مختلف از جمله برش کاری، صیقل کاری و بسیار کم تر می‌شود.

بعلاوه در هنگام مصرف نیز به دلیل نیاز کم برای ست کردن و بریدن دوباره، میزان ضایعات آنها نسبت به سایر سنگها مانند تایل‌ها بسیار پایین تر خواهد بود.

شومینه سنگیعدم استفاده از رنگ‌های مصنوعی و طبیعی بودن جلا و رنگ سنگ، باعث می‌شود که هیچ نگرانی در رابطه با رنگ رفتگی و پایداری رنگ آنها در برابر آب و هوا و مواد شوینده وجود نداشته باشد.

سنگ‌های اسلب با اندازه‌های بزرگ در نهایت انتخاب سنگ برای مصرف کننده را آسان تر می‌کنند.

به دلیل شفافیت بالا و یکنواختی کم نظیر برخی از سنگ‌های اسلب مانند مرمر، از دیگر استفاده‌های رایج از سنگ‌های اسلب، توانایی استفاده از چراغ و ایجاد نورپردازی‌های زیبا  Back Light) )در داخل نمای نهایی قسمت‌های سنگ کاری شده می‌باشد.  که می‌توان با ترکیب رنگ‌های طبیعی این سنگ‌ها و نورپردازی‌های مختلف جلوه‌های بسیاری زیبایی را برای سالن‌های پذیرایی ایجاد نمود.

 

سنگ اسلب چیست و کاربردهای آن کدامند؟


سنگ اسلب

در هنگام استخراج سنگ از معادن، سنگ‌های خام اولیه که به صورت بلوک‌های بزرگ از دل کوه برش داده شده و به دست تولید کنندگان می‌رسد را بلوک یا کوپ سنگ می‌نامند. این کوپ سنگ‌ها کاملا خام بوده و استفاده چندانی برای مشتری یا کاربر نهایی ندارند، از این رو تولید کنندگان نما و سنگ تراشان، انواع برش‌ها و تراش‌ها را روی این کوپ سنگها اعمال کرده و آنان را به شکل، برش و اندازه مورد نیاز، به مشتریان خود تحویل می‌دهند.

معنی لغوی اسلب، ورقه یا لوح می‌باشد. به عبارت دیگر سنگ اسلب به صورت لوح‌های بزرگ از کوپ سنگ برش داده می‌شوند. از این رو سنگ اسلب اولین محصول فرآوری شده از سنگ معدنی کوپ است، که می‌توان آن را مستقیم به دست مصرف کننده رساند.

از زمان‌های قدیم، سنگ اسلب یا لوح‌های بزرگ استفاده‌های زیادی داشته ‌اند، این استفاده‌ها شامل، سنگ فرش کردن، استفاده به عنوان سنگ مزار، ساخت میز‌های بزرگ سنگی، بالکن‌ها، شومینه و آتش دان‌ها بوده‌اند.

معمولا سنگ‌های با اندازه بزرگ تر از 100*100 سانتی متر به عنوان سنگ اسلب در نظر گرفته می‌شوند، پس میتوان گفت اسلب‌ها در اندازه‌های متفاوتی به بازار عرضه می‌شوند.

برای برش سنگ اسلب سنگ خام توسط حرکت رفت و برگشتی تیغه به صورت ورقه‌ای برش داده می‌شود که این اندازه ورقه‌های سنگ اسلب به عواملی همچون اندازه سنگ کوپ اولیه، شکل سنگ کوپ، زاویه برش و همچنین گوشه‌های زائد روی ورقه سنگ برش خورده بستگی دارد.

پس از برش و صاف کردن گوشه‌های زائد ورقه، اگر اندازه سنگ بزرگ تر از یک متر طول در یک متر عرض باشد، معمولا محصول ایجاد شده را سنگ اسلب می‌خوانند که معمولا ضخامت برش آنها 2 سانتی متر می‌باشد. البته گاهی برش‌هایی از سنگ اسلب با ضخامت 3 سانتی متر نیز دیده می‌شوند.

 

مصارف سنگ‌های اسلب

سنگ‌های اسلب نیز همانند سایر برشها استفاده‌های خاص خود را دارند، و با توجه به جنس این سنگ‌ها می‌توان در بخش‌ها و پروژه‌های مختلفی از آنها استفاده کرد.

الف – استفاده در پروژه‌های ساختمانی

در بخش نمای خارجی ساختمان به طور معمول از سنگ‌هایی استفاده می‌شود که چسبندگی خوبی داشته باشند و سیمان بکار رفته به تنهایی بتواند آنها را روی دیوار نگاه دارد.

همچنین توجه ویژه‌ای به میزان مقاومت این سنگها در شرایط آب و هوایی مختلف لازم است. از سنگ‌های مرمریت با مقاومت مناسب و پایداری رنگ بسیار خوب در برابر شرایط متغییر آب و هوایی می‌توان در نمای خارجی استفاده کرد.

سنگهای اسلب بکار گرفته شده نمای داخل را معمولا از سنگ‌های با تخلخل کم و جذب آب پایین انتخاب می‌کنند، که نه تنها لکه گیری و چرک گیری پایین تر و نظافت پذیری بالاتری دارند، بلکه درخشندگی و شفافیت بیشتر آنها جلوه ظاهری زیباتری به فضای داخلی و فضای سرویس‌های بهداشتی می‌بخشد. سنگ چینی برای نمای داخلی بسیار مناسب است.


ب- استفاده در کف

کفپوش سنگی

استفاده از سنگ اسلب بعنوان سنگ کف ساختمان زیبایی و یکنواختی خاصی به آن می‌بخشد، به دلیل سنگین بودن سنگ اسلب و نیز بصورت افقی قرار گرفتن آن، چسبندگی سنگ‌ها به طور کل در نمای کف بالا خواهد بود. به دلیل تحمل فشار لوازم و افراد، سنگ‌های اسلب با مقاومت بالاتر، مانند سنگ چینی یا مرمر برای نمای کف ساختمان استفاده می‌شود.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *