09122258838

انواع سنگ های مناسب برای کف ساختمان

انواع سنگ طبیعی

_ سنگ کف

سنگ کف

سنگ طبیعی یکی از متداول ترین متریال‌هایی است که از دیرباز در سازه‌های بشر دیده شده است. . اصولا استفاده از سنگ به عنوان پوشش کف بسیار متداول بوده و هست.

اگر محدودیتی از لحاظ مالی وجود نداشته باشد، سنگ‌های طبیعی برای پوشش کف یک فضا، بهترین گزینه هستند. زیرا مزیت‌هایی از جمله دوام بالا، ثبات رنگ، مقاومت در برابر خش پذیری، جلا پذیری مجدد، نظافت و نگهداری آسان و خواص فیزیکی مناسب همچون انتقال گرمای مناسب را دارا میباشند. در ساختمان‌های مجهز به سیستم‌های گرمایش از کف، سنگ‌های کف به سرعت منزل را گرم می‌کنند و پس از خاموش شدن دستگاه همچنان مدت‌ها گرما را حفظ می‌کنند. سنگ‌ها در تابستان بسیار خنک هستند و در زمستان سرد، به همین دلیل در صورت به کار بردن کفپوش سنگی، بهتر است برای گرم کردن فضای اتاق از سیستم گرمایشی در زیر سطح استفاده شود.

یکی از دلایلی که بناهای باستانی و قدیمی هنوز هم ماندگار و پابرجا هستند، استفاده از ساختاری محکم و ماندگار است. سنگ‌ها به نسبت مواد و مصالح دیگر از جمله چوب که با گذشت زمان باید بازسازی مجدد و صیقل داده شوند، با گذر زمان طولانی احتیاج به نگهداری بسیار کمی دارد. از آنجایی که سنگ طبیعی از بخش بیرونی (پوسته بیرونی) زمین به دست می‌آید، تنوع‌های بسیاری در رنگ و کیفیت دارد.

سنگ‌های بسیاری در طبیعت وجود دارند که با توجه به طرح یا رنگی که دارند به محیط روح و جلای خاصی می‌بخشند. کف ساختمان‌ها و سازه بخش مهمی است که باید در انتخاب سنگ مناسب برای آن‌ها توجه زیادی داشت. از انواع سنگ‌های طبیعی بسته به محیطی که نیازمند مصالح ساختمانی می‌باشند می‌توان استفاده کرد.

_ انواع سنگ کف

سنگ برای کف ساختمان

سنگ‌های طبیعی که به عنوان سنگ ساختمانی استفاده می‌شوند باید ویژگی‌هایی داشته باشند که برای محیطی که مورد استفاده قرار می‌گیرند مناسب باشند. سنگ‌هایی که در محیط‌های مرطوب استفاده می‌شوند باید دارای نفوذپذیری آب بسیار کمی و جلای بسیار پایینی داشته باشند. زیرا در محیط‌های مرطوب خطر لغزندگی وجود دارد. همچنین اگر رطوبت وارد سنگ شود به مرور زمان باعث آسیب رسیدن به آن می‌شود.

در نتیجه برای محیط‌هایی مانند سرویس‌های بهداشتی، حمام، استخر بهتر است از سنگ‌هایی که سطح صیقلی ندارند استفاده شود.

در مقابل سنگ‌هایی که دارای سطحی جلا خورده و صیقلی هستند برای محیط‌هایی مانند اتاق خواب، نشیمن، لابی و… بسیار زیبا و مناسب هستند. هر سنگ بسته به رنگ و نوعی که دارد برای محیط خاصی مناسب است. حتی در برخی از موارد سنگی که برای سرویس بهداشتی استفاده می‌شود باید رنگی متمایز با سنگ استفاده شده در آشپزخانه داشته باشد. سنگ‌های مناسب برای کف انواع متفاوتی دارند از جمله:

انواع سنگ

   الف) سنگ مرمر

سنگ مرمر

یکی از سنگ‌های طبیعی زیبایی که در ایران وجود دارد؛ سنگ مرمر است. این سنگ را در ایران با نام مرمر و در بازارهای تجاری با نام اونیکس می‌شناسند که کلسیت نیمه شفاف لایه‌ای و پنهان بلوری با ته رنگ‌های زرد، قهوه‌ای و سبز است. کلیست کانی اصلی تشکیل دهنده مرمر است. مرمر از ته نشین شدن آرام آبی به وجود آمده که حاوی بی کربینات است. سنگ مرمر ساختاری کریستالی داشته و میزان تخلخل کم و نفوذ ناپذیری زیاد آن این سنگ را به سنگی محکم تبدیل کرده است.

از سنگ مرمر به دلیل مقاومت در برابر ضربه، رطوبت، حرارت و تغییرات دمایی به عنوان سنگ کف در ساختمان‌های لوکس و خاص استفاده می‌کنند. سنگ مرمر سنگی است که محیط اطراف خود را خنک نگه‌میدارد به همین علت توصیه می‌شود در ساختمان‌ها از سیستم گرمایشی در کف برای حفظ گرما استفاده شود. سنگ مرمر به اندازه مقاوم است  که آتش نمی‌گیرد و در برابر نور خورشید نیز خنک باقی مانده و تغییر رنگ نمی‌دهد.

با توجه به مواردی که بیان شد و همچنین با اشاره  به این موضوع که سنگ مرمر در برابر خراش مقاوم است و تحمل وزن بالا را نیز دارد می‌تواند گزینه مناسبی بعنوان سنگ کف باشد.

مراقبت از سنگ مرمر نیز بسیار ساده است. این سنگ معمولا گرد و غبار را به خود نمی‌گیرد و با یک دستمال نرم و نمدار براحتی تمیز می‌شود.

در بیشتر بخش‌های ساختمان می‌توان از سنگ مرمر استفاده کرد. اما استفاده از آن به عنوان سنگ کف می‌تواند این اطمینان را به شما دهد که برای سال‌های متوالی کف سازه شما بدون خراش و تغییر رنگ باقی خواهد ماند. انتخاب سنگ کف از این جهت بسیار مهم است که اگر در انتخاب آن اشتباه کنید؛ نیاز به جایگزینی سنگ مناسب با سنگ بکار رفته در کف ساختمان خواهید داشت.

اما سنگ مرمر با رنگ سفید را می‌توانید با هر دکوراسیونی ست کنید و از زیبایی، روشنایی و حس آرامش بخشی که این سنگ به محیط شما می‌بخشد لذت ببرید.

سنگ مرمر انواع مختلفی دارد و با توجه به معادنی که از آن استخراج می‌شود نام گذاری می‌شود. سنگ مرمر خالص، سفید رنگ بوده و رگه‌ای در آن دیده نمی‌شود. این سنگ در هر نوعی که باشد به سبب ساختاری که دارد؛ نور را از خود عبور می‌دهد. رنگ‌های متنوعی سنگ مرمر سبب شده تا بتوان از آن در کف ساختمان‌های مختلف استفاده کرد. از جمله مرمرهای ایران میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مرمر سفید کرمان
 • مرمر عسلی
 • مرمر صورتی
 • مرمر کاپوچینو
 • مرمر آبی
 • مرمر ارومیه
 • مرمر سفید خط دار
 • مرمر میمه

   ب) سنگ مرمریت

مرمریت

سنگ مرمریت در دسته سنگ‌های آهکی قرار می‌گیرد که کانی‌های اصلی تشکیل دهنده آن کلسیت و دولومیت می‌باشد. سنگ مرمریت را با توجه به مقدار کربنات کلسیم یا کربنات منیزیم گاهی با نام‌های مرمریت کلسیتی یا منیزیتی (دولومیتی) شناخته می‌شود. وجود رگه‌هایی از کانی‌های دیگری مانند میکا، اکسید آهن، سیلیس، سرپانتین و گرافیت رنگ این سنگ را تغییر می‌دهند.

سنگ مرمریت در بین سنگ‌های طبیعی جایگاه ویژه‌ای دارد. این سنگ ساب پذیری بالایی دارد و تنوع در طرح و رنگ بندی، باعث شده که سنگ مرمر را بعنوان سنگ کف ساختمان به خصوص در اتاق خواب یا نشیمن و یا هر بخش دیگری که امکان خیس شدن سنگ کم است؛ استفاده کنند.

سنگ‌های مرمریت را بر اساس دگرگونی سنگ مادر و بر حسب محل بهره برداری نیز نام گذاری می‌کنند. از جمله سنگ‌های مرمریتی که بسیار پر طرفدار هستند می‌توان به سنگ مرمریت دهبید شایان، سنگ مرمریت دهبید زارع، سنگ مرمریت نمین، سنگ مرمریت خوی، جوشقان، انارک، نجف آباد، سفید، کاشمر، امپرادور، کاپوچینو، لته و … اشاره کرد. در بین این سنگ‌ها دهبید شایان جزو مرغوب ترین‌ها میباشد. سنگ مرمریت دهبید شایان به صورت اسلب، تایل به عنوان سنگ کف در سازه‌های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. سنگ مرمریت دارای طیف مختلفی از رنگ‌ها میباشد و درست مانند مرمر در نوع خالص خود سفید رنگ و بدون رگه است، اما در صورت وجود ناخالصی رنگ آن نیز از سفید به کرم و رنگهای دیگر تغییر می‌کند.

   ج) سنگ گرانیت

سنگ گرانیت

سنگ گرانیت یا سنگ خارا یکی از زیبا ترین سنگ‌های طبیعی است که به عنوان سنگ کف از آن استفاده می‌کنند. کلمه گرانیت از کلمه گرانوم به معنای گرفته شده یا مشتق شده می‌باشد. گرانیت را در دسته سنگ‌های آذرین قرار می‌دهند. کانی‌های تشکیل دهنده سنگ گرانیت عمدتا کوارتز، فلدستپات و کانی‌های دیگری هستند که رنگ تیره دارند. گرانیت سنگی است که از مجموع دانه‌های بلورین دانه درشت و نابرابر درست شده است. به طور معمول ترکیب اصلی این سنگ از دو نوع فلدسپار و کوارتز است. سنگ گرانیت کانی‌های متنوعی مانند میکاها، هورنبلند یا هر دو و به ندرت پیروکسن دارد.

شکل ظاهری گرانیت نشان دهنده نحوه تشکیل آن است. این سنگ دارای بلورهای بزرگی از مواد معدنی است و این خود بدان معنی است که سنگ از خنک شدن آهسته و تدریجی مواد مذاب به وجود آمده است.

سنگ گرانیت دارای ویژگی‌های ظاهری و باطنی زیادی است که آن را برای استفاده در ساختمان بعنوان سنگ کف مناسب می‌کند.

برای کف فضاهای باز باید از سنگ‌هایی استفاده کرد که در برابر یخ‌زدگی و فشار مقاومت بالایی داشته باشند، که بهترین گزینه سنگ گرانیت است. سنگ‌های گرانیت‌ سخت و چگال هستند و به این ترتیب در گروه مصالح با دوام ساختمانی قرار دارند. در برابر نفوذ آب، ضربه و اتمسفر آلوده صنعتی به خوبی مقاومت می‌کنند. بهترین گزینه برای استفاده از سنگ‌های گرانیت، کف پارکینگ، کف حیاط، سنگ پله و به طور کلی کف‌ فضاهای پر رفت و آمد که به بیشترین مقاومت و استحکام در برابر سایش نیاز دارند، می‌باشد.

گرانیت جزو سنگ‌های گران قیمت است دلیل این مورد نیز نفوذ پذیری بسیار کم آب به درون آن است.

گرانیت نیز مانند سنگ مرمر در برابر حرارت و تغییرات دمایی مقاوم است و با تابش نور خورشید، تغییر رنگ در آن دیده نمی‌شود. خوردگی و ساییدگی نیز بعد از گذر زمان در آن به بسیار کم به چشم میخورد و همین موضوع باعث شده تا از گرانیت سنگ برای کف پارکینگ، راه پله و مکان‌هایی که رفت و آمد در آن زیاد است بیشتر مورد استفاده قرار بگیرد . بنابراین منطقی است که از آن برای محیط‌هایی که رطوبت در آن‌ها زیاد است و یا تغییرات دمایی و نور خورشید وجود دارد؛ از گرانیت به عنوان سنگ کف استفاده کرد.

مراقبت و نگهداری از سنگ گرانیت نیز بسیار ساده است. با توجه به این که گرانیت گرد و غباری به خود نمیگیرد؛ می‌توان آن را با الیاف نرم به خوبی تمیز کرد.

گرانیت معادن برخی از مناطق، شکل، طرح و رنگ منحصر به فردی دارند. همین سبب می‌شود تا این سنگ طرفداران بسیاری داشته باشد. از جمله معروف ترین معادن سنگ گرانیت ایران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • گرانیت فیروزه مشهد
 • گرانیت سبز جنگلی
 • گرانیت هلویی زنجان
 • گرانیت سفید نطنز
 • گرانیت نهبندان
 • گرانیت قرمز یزد
 • گرانیت کاهویی بیرجند
 • گرانیت مشکی تویسرکان

گرانیت دارای دامنه رنگی سفید تا مشکی است. بدیهی است که برای هر دکوراسیون و متناسب با سلیقه مصرف کننده؛ بتوان گرانیت تیره یا روشن را انتخاب کرد.

در هر حال شکل ظاهری آن خاص بوده و بهتر است بسته به دکوراسیون داخلی که قرار است داشته باشید؛ گرانیت خود را انتخاب کنید.

   د) سنگ تراورتن

سنگ تراورتن

اگر بخواهید سنگی را بعنوان سنگ کف برای یک ساختمان انتخاب کنیدبی شک یکی از گزینه‌های مد نظر شما  سنگ تراورتن خواهد بود. سنگ تراورتن نوعی سنگ کلسیتی و تاحدودی بلورین است. اساسا تراورتن حاصل ته نشینی کربنات کلسیم در آب‌های گرم یا داغ کربناته است. این سنگ اغلب در کف آب‌هایی که عمق کمی دارند تشکیل شده است.

از نظر ظاهری سنگ تراورتن فیبری شکل بوده و تنوع رنگی آن از سفید و کرم و برنز تا قرمز است. اما ویژگی‌های کاربردی سنگ تراورتن آن را به یک سنگ مناسب برای کف تبدیل می‌کند. سنگ تراورتن دارای قابلیت ساب پذیری بسیار بالایی است، از این رو اگر با اپوکسی یا رزین جلا داده شود؛ می‌توان از آن به عنوان سنگ کف استفاده کرد.

سنگ تراورتن دارای تخلخل زیادی است به همین علت سبب شده تا سنگ در برابر گرما، نور خورشید و تغییرات شدید دمایی مقاوم باشد. همچنین خلل و فرج‌هایی که بر روی سنگ وجود دارد؛ از جلای سنگ کاسته و مانع انعکاس نور میشود. همین موضوع باعث شده تا این سنگ برای استفاده در کف محیط‌های مرطوبی که امکان لغزندگی در آن‌ها بالاست قابل استفاده باشد.

همچنین سنگفرش کردن مسیرهایی مانند باغ و یا پاسیو با سنگ تراورتن از دیرباز رایج بوده و اکنون نیز از آن برای سنگ کف محیط‌های بیرونی بسیار استفاده می‌کنند. علت استفاده از سنگ تراورتن در این وسعت و ابعاد میتواند به دلیل استحکام و مقاومت بالای سنگ تراورتن باشد که همین موضوع سبب می‌شود تا سالیان زیادی با کمترین آسیب قابل استفاده باشد.

از سنگ تراورتن جلا داده شده برای محیط‌های لوکس و خانه‌های گران قیمت استفاده می‌شود. این سنگ دارای طرح‌های طبیعی و جذابی است و رنگ بندی‌های منحصر به فردش را می‌توان با هر دکوراسیونی تنظیم کرد. رنگ گرم تراورتن و موج‌های ظریفی که درون سنگ دیده می‌شوند؛ به محیط، شکوه و ظاهری گیراتر می‌دهند.

معادن تراورتن زیادی در ایران وجود دارد. از جمله مهمترین معادنی که این سنگ از آن‌ها استخراج می‌شود؛ معدن سنگ تراورتن دره بخاری، سنگ تراورتن لوشان، سنگ تراورتن تکاب و آتشکوه میباشد. عمده سنگ‌هایی که از این معادن استخراج می‌شوند دارای رنگی کرم مانند و گرم هستند.

   و) سنگ چینی

اسلب سنگ چینی

سنگ چینی اغلب با رنگ سفید و بدون رگه عرضه می‌شود. اما نمونه‌های دیگری از آن نیز وجود دارند که پس زمینه سفید با رگه‌های خاکستری دارد. بسته به نوع فرآوری این سنگ، می‌توان از آن در محیط‌های مختلفی استفاده کرد. به خصوص که رنگ روشن آن برای استفاده در کف بسیار مناسب است.

به طور طبیعی درون سنگ چینی رگه‌های خاکستری دیده می‌شود. به همین سبب آن را به صورت اسلب فرآوری کرده و در طرح‌های بوک مچ و فور مچ در کف ساختمان استفاده می‌کنند. یکی دیگر از مواردی که سنگ چینی را برای استفاده در کف مناسب می‌کند؛ بالا بودن مقاومت فشاری در آن است. به طوری که در برابر خمش و فشار تا حد زیادی مقاوم است.

اگر قطر سنگ زیاد باشد؛ حتی در برابر ضربه نیز مقاومت بالایی از خود نشان خواهد داد. این سنگ دارای ویژگی‌هایی مانند قدرت جذب آب کم، خلل و فرج اندک، مقاومت فشاری مناسب و قابلیت ساب پذیری متوسط آن است.

معادن زیادی در ایران وجود دارند که سنگ چینی را از آن استخراج می‌کنند که میتوان به سنگ‌های چینی الیگودرز، سنگ چینی ازنا، سنگ چینی سیرجان، قروه، زنجان و نیریز اشاره کرد.

سنگ چینی در برابر نفوذ آب مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد. همچنین این سنگ به مرور زمان دچار رنگ پریدگی و تغییر رنگ نمی‌شود. بنابراین می‌توان از آن برای استفاده طولانی مدت استفاده کرد.

برای روشن تر و بزرگتر نشان دادن محیط‌های مختلف می‌توان از سنگ چینی استفاده کرد. در نهایت قیمت این سنگ به نسبت سنگ‌هایی مانند تراورتن و مرمریت مناسب تر بوده و برای ساختمان‌هایی که بودجه متوسطی دارند؛ سنگ تزئینی مناسبی است.

_ ویژگی‌های سنگ کف

سنگ کف

سنگ‌های طبیعی یکی از پرکاربرد ترین موارد تزئینی برای کف ساختمان هستند که در بخش‌های داخلی بعنوان سنگ کف و یا دیواره‌های داخلی میتوان از سنگ طبیعی استفاده کرد. اما سنگی که برای استفاده در کف ساختمان استفاده می‌شود بسته به فضایی که در آن قرار دارد؛ ویژگی‌های مختلفی باید داشته باشد.

 • ویژگی‌های سنگ کف

سنگ‌هایی که بعنوان سنگ کف در مکانهایی مانند پارکینگ‌های سرپوشیده، راه پله‌‌ها، اتاق نشیمن، اتاق همایش و… استفاده می‌شوند باید سنگ‌هایی مقاوم در برابر هر گونه ضربه، سایش و خراشیدگی مقاومت نسبتا مناسبی از خود نشان دهند و در استفاده طولانی مدت نیز دچار رنگ پریدگی نشوند.

سنگ‌های طبیعی مانند تراورتن، گرانیت، مرمریت، مرمر و چینی در رنگ‌های روشن یا خنثی انتخاب مناسبی میتوانند باشند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *