1. 1. سنگ مرمریت اسپایدر
  2. 2. انواع سنگ مرمریت اسپایدر
  3. 3. معادن سنگ مرمریت اسپایدر
  4. 4. کاربرد مرمریت اسپایدر
  5. 5. نحوه استخراج دهیبد اسپایدر


سنگ مرمریت اسپایدر

طبیعت کره زمین آنقدر خیره کننده و جذاب بوده است که می‌توان سال‌ها در مورد آن داستان سرایی کرد. اما همیشه سنگ‌ها حضور روشنی در زندگی ما داشته‌اند. برخی تیشه برداشتند و اشکال ذهنشان را بر روی آن پیاده کردند و برخی دیگر با آن بناهایی ساختند که هنوز از دیدنشان انگشت حیرت به دهان می‌بریم. سنگ مرمریت جزو همان سنگ‌هایی است که از تنوع مطلوب طرح و رنگش ما را وادار به نگاه کردنش و استفاده‌اش می‌کند. مرمریت اسپایدر یا عنکبوتی جزو خاص‌ترین سنگ‌های این خانواده است. سنگی که به رنگ‌های مشکی، سفید و قهوه‌ای در ایران و سایر کشورهای جهان می‌توان آن را دید‌.
داستان سنگ مرمریت اسپایدر از یک جایی میان کیلومترها کانی‌های مختلف و حرارت در دل زمین شکل گرفته است. جایی که حرارت و فشار به قدری زیاد است که رنگ‌ها جان می‌بازند و سنگ‌ها مانند موم نرم می‌شوند. مرمریت اسپایدر زیر این فشارها خم می‌شود و با دیگر کانی‌ها ترکیب شده و به دست ما می‌رسد. کش و قوسی که هزاران سال به طول می‌انجامد و هنوز هم در حال رخ دادن است.
انواع سنگ مرمریت اسپایدر

به جرات می‌توان گفت که مرمریت اسپایدر جزو زیباترین سنگ‌هایی است که در شهرهایی می‌توانید آن را پیدا کنید که آتشفشانی پیشتر در آنجا فعال بوده است. مرمریت اسپایدر به طور کلی در دو رنگ سفید و مشکی در طبیعت یافت می‌شود.
اما همین رنگ سفید و مشکی، دامنه رنگی تیره تا روشنی را نیز در خود جای می‌دهند. درون سنگ مرمریت سفید اسپایدر رنگ‌های صورتی، کرم و حتی طلایی نیز دیده می‌شود. خطوطی که طبیعت هنرمندانه بر روی سنگ پاشیده و به زیبایی آن بیشتر افزوده است.
در سنگ‌های مشکی اسپایدر نیز خطوط رنگ متضاد یعنی سفید درون سنگ به صورت رگه مانند دیده می‌شود. سنگ مشکی اسپایدر طیف رنگی داشته و از مشکی مات تا خاکستری بسیار تیره و قهوه‌ای نیز دیده می‌شود.
اما بدون شک هرکدام از این دو سنگ زیبایی‌ و جذابیت خود را دارند. طرفداران دکوراسیون و طراحی داخلی روشن بیشتر اسپایدر سفید و طرفداران دکوراسیون‌های تیره و خاص‌ پسندتر نیز اسپایدر مشکی را برای ساخت دکوراسیون مدرن خود استفاده می‌کنند.
معادن سنگ مرمریت اسپایدر

معادن سنگ‌های مرمریت در بسیاری از کشورها یافت می‌شوند. ایران جزو کشورهای معتبر تامین کننده سنگ مرمریت است. اما کشورهای دیگری مانند ایتالیا، چین و اسپانیا نیز از بزرگترین کشورهایی هستند که نیاز کشورهای دنیا به انواع سنگ مرمریت به خصوص مرمریت اسپایدر سفید و مشکی را تامین می‌کنند. برای مثال اسپایدر مشکی در کشورهایی مانند ایران و ایتالیا استخراج می‌شود. در صورتی که مرمریت اسپایدر سفید را کشور اسپانیا تامین می‌کند.
کاربرد مرمریت اسپایدر

مرمریت اسپایدر فارغ از رنگی که دارد؛ دارای ویژگی‌هایی است که سنگ را برای استفاده در بخش‌های مختلف ساختمان مناسب می‌کند. استفاده از سنگ‌ مرمریت دهبید اسپایدر را به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم می‌کنند. از سنگ مرمریت اسپایدر می‌توان به عنوان سنگ نمای خارجی و سنگ کف استفاده کرد. اما بهتر است حتما پولیش شده و فرآوری شده باشد
همچنین مرمریت اسپایدر را در بخش‌های داخلی خانه به عنوان سنگ کف، سنگ کانتر، سنگ آشپزخانه و حتی حمام و سرویس بهداشتی به کار می‌برند.
از نظر قیمت، این سنگ جزو سنگ‌های با قیمت مناسب به حساب می‌آید و می‌توان از آن در ساختمان‌هایی که کاربری ساده یا حتی لوکس دارند هم استفاده کرد.
بیشتر کسانی که از سنگ مرمریت اسپایدر استفاده می‌کنند؛ رنگ مشکی آن را می‌پسندند. ابهت و شکوه رنگ مشکی این سنگ فضا را رسمی، خاص و لاکچری می‌کند. اما این سنگ را گاهی به صورت بوک مچ و فور مچ کنار هم قرار می‌دهند و جلوه چندین برابر بیشتری به دکوراسیون های داخلی میبخشند.
علت نامگذاری این سنگ به اسپایدر یا عنکبوت بیشتر در اینجا نمایان می‌شود که مرمریت سیاه اسپایدر درون خود رشته‌های درهم تنیده‌ای دارد که نظم و قرار گیریشان هر بیننده‌ای را به یاد خانه‌های چند ضلعی می‌اندازد که عنکبوت‌ها با صبر و حوصله تارهایشان را به هم می‌تنند.
نحوه استخراج دهیبد اسپایدر

برای استخراج سنگ‌های مختلف از روش‌های خاصی استفاده می‌شود تا سنگ دچار شکستگی یا خرابی نشود. سنگ دهبید اسپایدر نیز برای استخراج نیاز به امکانات خاصی دارد.
این سنگ را در معادن استان فارس که در 200 کیلومتری شهر شیراز قرار دارند؛ استخراج می‌کنند. به دلیل ساختار کلسیتی و آهکی که سنگ دارد؛ باید به دقت آن را استخراج کنند.
سنگ به صورت اسلب بریده شده و توسط دستگاه‌های بسیار پیشرفته، فرآیند ساب سنگ و فرآوری روی آن انجام می‌شود. در فرآوری این سنگ در حالت اسلب و سایز بزرگ، امکان شکستگی وجود دارد؛ بنابراین برای فرآوری و برش آن از اپوکسی و توری استفاده می‌کنند.


مشاوره رایگان

راد استون | سنک دهبید شایان

8 – 02156544852
09122258838
[email protected]

Contact_raadstone