سنگ مرمر صورتی


سنگ مرمر صورتی

سنگ مرمر یکی از خیره‌کننده‌ترین سنگ‌هایی است که در ساختمان سازی به خصوص در بخش‌های داخلی از آن استفاده می‌کنند. این سنگ در رنگ‌های مختلف و در شهرهای متفاوتی در نقاط مختلف دنیا وجود دارد. کشور ایتالیا یکی از معروف‌ترین تامین کنندگان مرمر در دنیا است. اما ایران نیز سهم بالایی از بازار فروش سنگ‌های مرمر دارد. شانس عمده ایران در دارا بودن سنگ‌های کمیابی مانند سنگ مرمر صورتی است.

سنگ مرمر صورتی رنگ خود را مدیون وجود منگنز است. هرچه میزان منگنز بیشتر باشد؛ رنگ سنگ نیز تیره‌تر است. سنگی که رنگ جذاب آن برای گذشتگان بسیار جذاب بوده است. مرمر صورتی با رنگ متمایز و رگه‌های چشمگیر سیاهی که دارد بسیار محبوب بوده است. از این سنگ می‌توان در سازه‌های زیادی نیز استفاده کرد. این سنگ در کشورهای زیادی در جهان معدن دارد؛ و پس از صیقلی کردن این سنگ از ان در سازه‌ها و موارد دیگر استفاده می‌کنند.


ِویژگیهای مرمر صورتی

خصوصیات مرمر صورتی

هر سنگ طبیعی خصوصیاتی دارد که آن را از دیگر سنگ‌ها متمایز کرده و ملاکی برای تعیین میزان کیفیت آن خواهد بود. سنگ مرمر صورتی  نیز از این قاعده مستثنی نیست و دارای خصوصیات منحصر بفردی میباشد از جمله :

 1. مقاومت در برابر سایش
  مقاومت مرمر صورتی در برابر سایش بسیار مناسب است. در درجه‌بندی‌هایی که برای مقاومت مرمر در نظر گرفته می‌شود؛ میزان قابل توجهی برای آن در نظر گرفته شده است. مقاومت سایشی بالا یعنی سنگ در برابر خراش و سایش توسط اجسام دیگر مقاومت نسبتا مناسبی از خود نشان داده و کمتر دچار خراشیدگی می‌شود.
 2. قدرت جذب
  مرمر صورتی به طور طبیعی قدرت جذب بسیار پایینی دارد. به همین دلیل است که از سنگ مرمر در محیط های مرطوب مانند آشپزخانه‌ها و سرویس های بهداشتی استفاده میکند.
 3. حساسیت به اسید
  سنگ مرمرصورتی در برابر اسید ضعیف عمل نمی‌کنند و حساسیت پایینی در برابر اسید از خود نشان میدهد.
 4. خاصیت عبور نور
  یکی از خصوصیات منحصر به فرد در سنگ مرمر وجود ساختارهایی است که اجازه عبور نور را می‌دهند. سنگ‌های مرمر در هر محیطی که باشند؛ نور محیط را از خود عبور داده و اجازه می‌دهند تا نور دوباره به محیط بازگردد.
 5. میزان تراکم
  از نظر تراکم مواد سازنده، سنگ مرمر صورتی جزو سنگ‌های بسیار متراکم است. این تراکم بالا استحکام سنگ را افزایش داده و آن را در برابر فشار بالا مقاوم می‌کند. بنابراین می‌توان از این سنگ در محیط‌هایی که ممکن است وزن و فشار زیادی به سنگ وارد شود نیز استفاده کرد.
 6. میزان مقاومت
  سنگ مرمر به طور کلی به دلیل ساختار مستحکمی که دارد، در برابر تغییرات دمایی و نور خورشید مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد. تغییرات دمایی متوسط نیز معمولا آسیبی به سنگ وارد نمی کند.

مرمر صورتی


انواع سنگ مرمر صورتی

همان طور که توضیح دادیم؛ سنگ مرمر صورتی جزو سنگ‌های طبیعی شگفت انگیزی است که در سازه‌های لوکس از آن استفاده می‌شود. این سنگ را در محیط‌های داخلی بعنوان سنگ نمای ساختمان و سنگ کف به کار می‌برند. سنگ مرمر صورتی برای استفاده در آشپزخانه، حمام، اتاق خواب و طراحی فضاهای داخلی لوکس دیگر بسیار پرطرفدار است.

این سنگ در لیست گران‌ترین سنگ‌های طبیعی جهان قرار دارد و دلیل این موضوع نیز کمیاب بودن آن است. در کشور ما ایران میتوان از معدن مرمر صورتی نقده واقع در استان آذربایجان غربی ، این سنگ را استخراج کرد.

از انواع سنگ مرمر صورتی میتوان به صورتی افغانستان، صورتی کرمان و انارک اشاره کرد که با رگه های مشکی بسیار زیبا خودنمایی میکند. مرمر صورتی کرمان دارای طرح‌های ابر و بادی و در رنگ‌های قهوه‌ای تا سفید به همراه خطوط سیاه میباشد که زمینه سنگ را تزئین کرده‌اند.

اگرچه در بازارهای جهانی مرمر صورتی افغانستان پرطرفدار است؛ اما به دلیل خلوص و رنگ عمیق‌تر مرمر صورتی ایرانی، این سنگ جزو پرفروش‌ترین سنگ‌ها است که از محبوبیت زیادی برخوردار است.


این سنگ را در انواع مختلفی به بازار عرضه می‌کنند. از جمله:

اسلب

سنگ مرمر صورتی مانند هر سنگ دیگری پس از استخراج از معدن به کارخانه به جهت فرآوری ارسال میشود. یکی از انواع مدلهای فرآوری، اسلب میباشد. در کارخانه این سنگ‌ها را به کمک جدیدترین دستگاه و فناوری‌های روز دنیا به صورت اسلب برش زده و روانه بازار می‌کنند. اسلب‌ها را در سایزهای بزرگ بسته به اندازه کوپ مورد نظر و در ضخامت معمولا بین 1 تا 3 سانت برای مصارف مختلف برش میدهند.


کاربرد سنگ مرمر صورتی

بلوک

استخراج سنگ بصورت خام از معدن و بدون هرگونه فرآوری خاص را بلوک میگویند، که معمولا هم قبل از فرآوری بصورت بلوک صادر میشود و هم بعد از استخراج به کارخانه رفته و بعد از فرآوری روانه بازار میشود.


قیمت سنگ مرمر صورتی

تایل

همان طور که بیان کردیم؛ سنگ مرمر صورتی بسیار گران قیمت است بنابراین آن را می‌توان در اندازه‌های کوچک و تنها برای مصارف خاص نیز استفاده کرد. برای استفاده‌های بسیار خاص و موارد تزئینی، این سنگ را به صورت بوک مچ و فور مچ نیز فرآوری می‌کنند. طرح نهایی زیبا بوده و از هر حالت دیگری گران‌تر برای مشتری تمام می‌شود. بنابراین تنها به عنوان تزئین بخشی از پزوژه مورد نظر از آن استفاده می‌کنند.

درنهایت در نظر داشته باشید که سنگ مرمر صورتی درجه بندی داشته و نوع درجه یک و دو آن هم استفاده داخلی دارند و هم به دیگر کشورها صادر می‌شوند. اما درجه سه و چهار را به کارخانه‌های تولید مصنوعات و لوازم تزئینی ارسال می‌کنند. بهترین و زیباترین لوازم سنگی را از این نوع سنگ‌ها تولید می‌کنند. از مرمر صورتی برای تولید گلدان، زیر سیگاری، سینی و مجسمه‌های تزئینی هم استفاده می‌کنند.


مشاوره رایگان

راد استون | سنک دهبید شایان

8 – 02156544852
09122258838
[email protected]

Contact_raadstone