سنگ مرمریت پرطاووسی
  1. 1. سنگ مرمریت پر طاووسی
  2. 2. مرمریت پرطاووسی یک سنگ عامه پسند
  3. 3. موارد استفاده سنگ مرمریت پرطاووسی
  4. 4. ویژگی‌های مرمریت پرطاووسی
  5. 5. معادن سنگ مرمریت پرطاووسی در ایران


سنگ مرمریت پرطاووسی

به قدمت کره زمین سنگ وجود دارد. سنگ‌هایی که نه تنها در بناها و سازه‌های ما دیده می‌شوند؛ بلکه به بخشی از تاریخ و فرهنگ ماهم تبدیل شده‌اند. سنگ مرمریت جزو سنگ‌هایی است که نه تنها بسیار محبوب است؛ بلکه کارایی زیادی هم در صنایع ساختمان سازی و مصنوعات سنگی دارد. سنگ مرمریت پرطاووسی سنگی کرم رنگ و باشکوه است که از خانواده مرمریت‌های ایرانی بوده و بسیار مورد توجه خریداران است.
فرآیند تشکیل سنگ‌های طبیعی بسیار کند و پیچیده است. کانی‌های مختلف در کنارهم سال‌ها زیر فشار لایه‌های زمین قرار می‌گیرند و حاصل آن سنگی به زیبایی مرمریت پرطاووسی می‌شود.
مرمریت پرطاووسی جزو سنگ‌های دگرگونی است. کانی پایه این سنگ کربنات کلسیم بوده که از کلسیت، دولومیت و کریستال‌ها تشکیل شده است. تمایل ایرانیها به انتخاب نامی خاص برای هرچیزی که نماینده ویژگیهایش باشد سبب شده تا حتی برای انواع مختلف سنگها نیز با توجه به شکل ظاهری و ویژگیهای سنگ نامی متفاوت انتخاب کنند.
اگر با دقت به سنگ مرمریت پرطاووسی نگاه کنید؛ در زمینه کرم تا سفیدش گویا صدها پر طاووس ریخته است. پرهایی که درست مانند طاووس زیباییشان را به رخ می‌کشند. رنگ کرم با پرهای قهوه‌ای ترکیب شده و یک سنگ باشکوه و خاص را تشکیل می‌دهد.

مرمریت پرطاووسی یک سنگ عامه پسند

بدون شک کشور ایران یکی از قطب‌های بزرگ سنگ در دنیا محسوب میشود که تنوع سنگ‌ها از انواع مختلف نیز در آن زیاد است. زمانیکه بخواهیم سنگی را برای پروژه ای خاص انتخاب کنیم، موارد بسیاری از جمله، زیبایی سنگ، قیمت سنگ، مکان مورد استفاده سنگ و .... مورد بررسی قرار میگیرد باشد؛ و در نهایت با توجه به بودجه و سلیقه سنگ مورد نظر انتخاب میشود.


مرمریت پرطاووسی

در این بین سنگ‌های مرمریت به دلیل مقاومت خوب و قیمت مناسبی که دارند محبوب‌اند. اما سنگ مرمریت پرطاووسی علاوه بر رنگ بندی زیبایی که دارد(رنگ بندی شامل: کرم، خاکستری، قهوه‌ای، زیتونی و قهوه‌ای است.) به دو دسته گل‌دار و کم گل هم تقسیم می‌شود. همچنین جزو سنگ‌های خوش قیمت هم به حساب می‌آید. همه این موارد در کنار هم سبب می‌شوند تا سنگ مرمریت پرطاووسی به خصوص رنگ‌های روشن آن جزو سنگ‌های عامه پسند بازار ایران باشند.

موارد استفاده سنگ مرمریت پرطاووسی

زمانی که موارد استفاده یک سنگ مطرح می‌شود؛ در واقع به عوامل زیادی توجه می‌شود. از جمله این موارد میتوان به درجه بندی سنگ، رنگ سنگ و مناسب بودن ویژگیهای یک سنگ برای مکان مورد استفاده اشاره کرد.
در خصوص سنگ مرمریت پرطاووسی، باید این را در نظر داشته باشید که این سنگ نوعی سنگ کلسیتی است و در نتیجه انتظار می‌رود که در محیط‌های بسته بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.


کاربرد مرمریت پرطاووسی

علاوه بر این موارد از این سنگ می‌توان در تمام بخش‌های یک ساختمان چه بخش داخلی و چه بخش خارجی استفاده کرد. عمده استفاده از مرمریت پرطاووسی در بخش‌هایی مانند راه پله، سنگ کف، کف لابی، کف پارکینگ، کف تراس و... از آن استفاده می‌کنند.
سنگ پرطاووسی را نه تنها در ساختمان‌های مسکونی به کار می‌برند؛ بلکه در ساختمان‌ها و مراکز تجاری و تفریحی، به دلیل زیبایی خیره کننده این سنگ، آن را در بخش‌های مختلف به کار می‌برند. تلفیق زیبایی و کیفیت سبب شده تا سنگ پرطاووسی انتخاب عالی برای استفاده در بخش‌های داخلی یک ساختمان باشد.
شاید تصور کنید که از سنگ مرمریت پرطاووسی تنها در این موارد استفاده می‌شود. اما باید بگوییم که استفاده از این سنگ فراتر از این موارد رفته و توانسته به خوبی جای خود را در بین اشیاءسنگی نیز پیدا کند.
همان طور که این سنگ در نمای داخلی ساختمان خودنمایی می‌کند؛ از تکه‌های به جامانده از تایل‌ها و اسلب‌ها، هنرهای دستی جذابی درست می‌شود مانند گلدان‌های اشرافی. به کاربردن لوازم تزئینی که از سنگ مرمریت پرطاووسی درست شده شما را به نقاشی‌های قرون گذشته چینی می‌‌برد. جایی که قندان‌ها و گلدان‌های سنگی جذاب در کنار خاقان‌ها و پادشاهان چینی در نهایت ظرافت و لطافت نشسته‌اند.

ویژگی‌های مرمریت پرطاووسی

سنگ‌های مرمریت پرطاووسی در کنار شکل ظاهری جذابی که دارند؛ خاصیت‌ها و ویژگی‌هایی هم دارند که حاصل صدها سال کش و قوس کانی‌ها با فشار زمین‌ است. هر سنگ مرمریت ویژگی‌های تقریبا مشابهی با بقیه اعضای خانواده‌اش دارد. اما برخی از آن‌ها ویژگی‌‌هایی را بیشتر یا کمتر بروز می‌دهند.


ویژگیهای مرمریت پرطاووسی

برای مثال مرمریت پرطاووسی:

  • سنگ مرمریت پرطاووسی جذب آب بسیار کمی دارد (0.26%): این امر به حفظ سلامت سنگ، جلوگیری از آب‌خوردگی و فرسایش سنگ و همچنین افزایش طول عمر و ماندگاری آن کمک شایانی می‌نماید.
  • مرمریت پرطاووسی ساب پذیری بالایی دارد: این ساب پذیری بالا جلوه، جلا و زیبایی خاصی به سنگ می‌بخشد.
  • سنگ پرطاووسی استحکام بالایی دارد: استحکام بالا در سنگ‌های طبیعی جزو ویژگی‌های بسیار مهمی است که در خرید سنگ همواره لحاظ می‌شود. سنگ مرمریت پرطاووسی سنگی مستحکم است. به همین سبب در برابر فشار و ضربه از خود مقاومت نشان داده و دوام و کارایی آن بسیار بالا است.
  • تخلخل کم در سنگ پرطاووسی: هرچه یک سنگ تخلخل بیشتری داشته باشد؛ زودتر نسبت به نفوذ آب و تغییرات دمایی واکنش نشان می‌دهد. خوشبختانه سنگ مرمریت پرطاووسی تخلخل کمی دارد.

معادن سنگ مرمریت پرطاووسی در ایران

اگرچه می‌توان نمونه‌هایی از این سنگ را در ایتالیا پیدا کرد؛ اما این سنگ منحصر به فرد در ایران نیز دارای معادن متعددی میباشد. معادن این سنگ بیشتر در اطراف یزد و اصفهان قرار گرفته است.


معدن مرمریت پرطاووسی

برای مثال از معروف‌ترین معادن سنگ مرمریت پرطاووسی در منطقه ابرکوه از توابع استان یزد و جرقویه اصفهان واقع شده‌اند. در طول تاریخ از سنگ مرمریت پرطاووسی استفاده‌های زیادی شده است. در ساختن ساختمان‌های لوکس تا ساده از این سنگ استفاده می‌کردند. شکل فسیلی و پر مانند درون سنگ مرمریت پرطاووسی شکل ظاهری منحصر به فردی به آن بخشیده است. سورت‌های باکیفیت این سنگ را باقیمت بالا در بازارهای داخلی و خارجی خرید و فروش می‌کنند. اگر دنبال خرید و تهیه یک سنگ جذاب، گیرا و در عین حال قیمت مناسب هستید؛ بدون شک سنگ مرمریت پرطاووسی می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. رنگ‌بندی متنوعی که طبیعت به این سنگ بخشیده، می‌تواند همه دوست داران سنگ‌های طبیعی را سروجد بیاورد.


مشاوره رایگان

راد استون | سنک دهبید شایان

8 – 02156544852
09122258838
[email protected]

Contact_raadstone