سنگ مرمر پرتقالی
 1.  
 2. 1. سنگ مرمر پرتقالی
 3. 2. ویژگی‌های سنگ مرمر پرتقالی
 4. 3. موارد استفاده از سنگ مرمر پرتقالی
 5. 4. معدن سنگ مرمر پرتقالی
 6. 5. قیمت سنگ مرمر پرتقالی


سنگ مرمر پرتقالی

ایران کشور سنگ‌های طبیعی زیبا و کمیاب است. یکی از جذاب‌ترین سنگ‌های مرمری که در این کشور یافت می‌شود؛ سنگ مرمر پرتقالی است. سنگی نارنجی از خانواده مرمرها یا onyx که شهرت جهانی دارد.
سنگ مرمر پرتقالی معادن زیادی در ایران دارد و باوجود کمیاب بودنش، در سازه‌های گران قیمت زیادی از آن استفاده می‌کنند. سنگ مرمر پرتقالی از نظر دسته بندی به دو نوع رگه‌دار و بدون رگه تقسیم می‌شود.

مرمر پرتقالی

ویژگی‌های سنگ مرمر پرتقالی

سنگ مرمر پرتقالی مانند دیگر سنگ‌های مرمر، خاصیت آرامش بخشی و عبور نور را دارد. رنگ نارنجی سنگ مرمر پرتقالی زیبایی منحصر بفردی به محیط می‌بخشد. این سنگ در برابر سایش، خراش و نفوذ آب بسیار مقاوم است. از این رو می‌توانید به راحتی از آن در بخش‌های مرطوب که در تماس مستقیم با آب هستند؛ مانند استخر، وان حمام، سرویس بهداشتی و... از این سنگ استفاده کنید. همچنین این سنگ مرمر در برابر ضربه و فشار مقاوم بوده و مقاومت سایشی و خمشی نسبتا بالایی دارد. بنابراین برای استفاده در محیط‌هایی مانند لابی هتل، راه پله‌ها و دیگر مکان‌هایی که رفت و آمد زیاد است؛ بسیار مناسب است. این سنگ در مقابل باد و باران و تغییرات دمایی مقاوم بوده و می‌توان از آن برای نمای خارجی ساختمان نیز استفاده کرد اما به دلیل تخلخل بسیار پایین، برای ثابت ماندن این سنگ در نمای ساختمان میتوان از گیره‌های اسکوپ برای نگهداشتن سنگ مرمر در نما و یا نصب خشک استفاده کرد.

 

موارد استفاده از سنگ مرمر پرتقالی

از سنگ مرمر پرتقالی در بخش‌های مختلف ساختمان استفاده می‌کنند. اما بیشترین استفاده در بخش‌های زیر است:

 • نمای  داخلی ساختمان
 • مکان‌های مذهبی
 • سنگ پله
 • صفحه روی کابینت
 • سرویس‌ بهداشتی
 • حاشیه آسانسور
 • دکوراسیون داخلی
 • مناسب برای نورپردازی
 • مصنوعات دکوراتیو و…
کاربرد سنگ مرمر پرتقالی

یکی از کاربردهای جذاب سنگ مرمر پرتقالی به عنوان تابلوی تزیینی است. برای مثال قطعات کوچک این سنگ را که درون آن موج‌های طبیعی وجود دارد را به صورت تابلوهای جذابی طراحی کرده و در تزئین بخش‌های داخلی منازل و ساختمان‌های لوکس از آن استفاده می‌کنند.
 سنگ مرمر پرتقالی با وجود قیمت نسبتا بالایی که دارند در بازارهای ایرانی  بیشتر در سازه های لوکس و همچنین در حرم‌ها و مکانهای مقدس مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

اسلب مرمر پرتقالی

معدن سنگ مرمر پرتقالی

یکی از معروف‌ترین معادن سنگ مرمر پرتقالی در ایران، در شهر مشهد واقع شده است. این سنگ از نوع موج‌دار یا رگه‌دار بوده و جذابیت بسیار زیادی دارد. در خراسان جنوبی و طبس نیز معدنی از این سنگ کمیاب یافت شده است.
معدن سنگ مرمر پرتقالی در خراسان شمالی چندین سال است که مورد استفاده قرار گرفته و عمده استخراج سنگ مرمر پرتقالی از این معادن انجام می‌شود. در عشق آباد نیز به تازگی معدن سنگ مرمر پرتقالی یافت شده و سرمایه‌گذاری‌های لازم جهت استخراج از آن نیز انجام شده و انتظار می‌رود به زودی به مرحله بهره‌برداری برسد.
در معادن این سنگ را به صورت اسلب برش زده و برای فرآوری به کارخانه‌های مرتبط ارسال می‌کنند. مشتریان می‌توانند اندازه مورد نظر خود را سفارش داده و آن را دریافت کنند. ناگفته نماند که سنگ مرمر پرتقالی را در ابعاد مختلف به کشورهای دیگر صادر میکنند.

معدن سنگ مرمر پرتقالی

قیمت سنگ مرمر پرتقالی

درست مانند دیگر سنگ‌های مرمری که از معادن استخراج می‌شوند؛ قیمت سنگ مرمر پرتقالی نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد. درست است که سنگ مرمر پرتقالی به خودی خود سنگ گران قیمتی است اما معدنی که سنگ از آن استخراج می‌شود؛ ارتباط مستقیمی با قیمت آن دارد. همچنین هرچه سنگ از نظر رنگ و ترکیبات شیمیایی خالص‌تر باشد؛ قیمت بالاتری دارد. برخلاف سورتهای درجه پایین که از قیمت پایین‌تری برخوردار هستند هرچه سورت قوی‌تر باشد؛ از قیمت بالاتری نیز برخوردار است که همین سورت‌های قوی را میتوان در بخش‌های کوچکی از نمای خارجی ساختمان جهت افزایش زیبایی مورد استفاده قرارداد.
میزان فرآوری و نحوه سنگ نیز بر روی قیمت سنگ مرمر پرتقالی تاثیرگذار است. این سنگ که با کیفیت بالا فرآوری می‌شود، برای تزئین بخش‌های داخلی ساختمان استفاده می‌شود.

سنگ مرمر پرتقالی

برای استحکام بیشتر نیز از هاردنر و ایپوکسی استفاده می‌کنند. در نتیجه هزینه تمام شده برای مشتری بسیار بیشتر خواهد بود. عوامل دیگری نیز مانند طرح سنگ، ضخامت و ابعاد سنگ هم در قیمت گذاری سنگ مرمر پرتقالی دخیل هستند.
به دلیل قیمت بیش از حدی که سنگ مرمر پرتقالی پیدا کرده؛ این سنگ کمتر به مصارف داخلی می‌رسد. بیشتر این سنگ از راه بندر عباس به کشورهایی مانند چین صادر می‌شوند. البته هزینه صادرات نیز به قدری افزایش یافته که در آینده نزدیک احتمال متوقف کردن آن نیز وجود دارد.


مشاوره رایگان

راد استون | سنک دهبید شایان

8 – 02156544852
09122258838
[email protected]

Contact_raadstone