سنگ مرمریت
 1. 1. سنگ مرمریت
 2. 2. ویژگی‌ های سنگ مرمریت
 3. 3. کاربرد سنگ مرمریت
  1. √ الف) کاربرد سنگ مرمریت به عنوان سنگ کف
  2. √ ب) کاربرد سنگ مرمریت در دکوراسیون داخلی
 4. 4. انواع سنگ‌های مرمریت
  1. √ الف) سنگ مرمریت شایان
  2. √ ب) سنگ مرمریت آباده
  3. √ ج) سنگ مرمریت اسپایدر
  4. √ د) سنگ مرمریت پرطاووسی
 5. 5. مزایا و معایب سنگ مرمریت
 6. 6. معدن سنگ مرمریت
  سنگ مرمریت دهبید

سنگ مرمریت

سنگ مرمریت بر اساس استاندارد ASTM به اینصورت تعریف میشود : سنگ‌ های مرمریت، سنگ‌ های کربناتی هستند که در اثر تبلور ناشی از گرما و فشار دگرگونی، بافت بلورین مشخصی پیدا می‌ کنند که اساسا ترکیبی از کانی ‌های کلسیت و دولومیت بصورت جداگانه‌ و یا ترکیبی از هر دو هستند.
دولومیت نوعی سنگ کربناتی رسوبی (نوعی سنگ آهکی) می‌باشد که تا حد زیادی و یا بطور کامل از کربنات مضاعف سدیم و کلسیم (کانی دولومیت) تشکیل می‌شود. کلسیت یک ماده معدنی سفید یا بی رنگِ متشکل از کربنات کلسیم می‌باشد که ماده اصلی تشکیل دهنده سنگ‌های رسوبی مانند سنگ آهک است.
از نظر علمی دسته بندی به نام سنگ مرمریت وجود ندارد بلکه دسته ای به نام سنگ ماربل وجود دارد که مرمریت و چند سنگ دیگر زیر مجموعه ای از آن هستند. اغلب اوقات سنگ مرمر و سنگ مرمریت را با هم اشتباه می گیرند. حتی سنگ مرمریت را می توان به سادگی با سنگ تراورتن صیقل خورده نیز اشتباه گرفت.
اما واقعیت این است که مرمر سنگی دگرگونی و بسیار مستحکم است. در صورتی که مرمریت سنگی آهکی است و به نسبت مرمر و تراورتن استحکام و مقاومت کمتری دارد.
سنگ مرمریت حاصل متامورفیسم یا دگرگونی دوباره مجموعه ای از سنگ های آهکی است. سنگ های آهکی در لایه های درونی زمین گیر افتاده و تحت فشار و دمای لایه ها قرار گرفته و سنگ مرمریت را به وجود می آورند. ماده اصلی این سنگ کلیست است اما ناخالصی هایی مانند رس، میکا، کوارتز، پیریت، اکسیدهای آهن و گرافیت نیز در آن دیده می شود. سنگ مرمریت بر حسب دگرگونی سنگ مادر نیز به 3 دسته سنگ چینی، کریستال و ابری تقسیم بندی می شود. همچنین می توان سنگ مرمریت را برحسب مقدار کربنات منزیم نیز دسته بندی کرد. دسته اول مرمریت های کلسیتی، دسته دوم مرمریت های منیزیتی، دسته سوم مرمریت های کلسیتی و در نهایت دسته چهارم که به مرمریت های دولومیتی شهرت یافته اند.

ویژگی‌ های سنگ مرمریت

سنگ مرمریت کرم وزن مخصوص سنگ مرمریت در حدود2560 کیلوگرم بر مترمربع میباشد درجه سختی مرمریت های کلسیتی نسبت به مرمریتهای دولومیتی کمتر بوده و در حدود 3 میباشد درحالیکه درجه سختی مرمریتهای دولومیتی ( منیزیتی ) 3.5 الی 4 میباشد. سنگهای مرمریت دارای خلل و فرج کمتری نسبت به سنگ هایی مانند تراورتن بوده و دارای رنگ بندی های بسیار متنوعی میباشد، از ویژگی هایی که سنگ مرمریت را متمایز نسبت به سایر سنگها کرده قابلیت ساب پذیری این سنگ میباشد و در برابر آتش و فرسایش مقاوم می باشد.
اگر بخواهیم سنگ مرمریت را آنالیز کنیم:
بر اساس استاندارد ) C503 ) نیازمندی‌های فیزیکی سنگ‌های مرمریت ساختمانی حداکثر جذب آب 2/0 ، حداقل چگالی برای مرمریتهای کلسیتی 2595 و برای مرمریتهای دولومیتی 2800 کیلو، حداقل مقاومت فشاری 52 مگا پاسکال، حداقل ضریب گسیختگی 9/6 مگاپاسکال، حداقل مقاومت سایشی 10 مگاپاسکال و حداقل مقاومت خمشی 9/6 مگاپاسکال بیان شده است. ->

کاربرد سنگ مرمریت

سنگ مرمریت سنگ های مرمریت از جمله زیباترین و پرکاربردترین سنگ های طبیعی هستند که با توجه به قابلیت ها و رنگ بندی متنوعی که دارند؛ در بخش های مختلف ساختمان اعم از بخش های داخلی، بخش های خارجی و دکوراسیون بخش داخلی مورد استفاده قرار میگیرد.

الف) کاربرد سنگ مرمریت به عنوان سنگ کف

سنگ مرمریت دهبید از این سنگ می‌ توان در سرویس های بهداشتی، دستشویی، آشپزخانه و حمام استفاده کرد. نکته مهم در مورد سنگ مرمریت این است که مرمریت سنگی نرم است و مقاومت سایشی کمی نیز دارد. از این رو استفاده از سنگ مرمریت در محل های پر رفت و آمد به مرور زمان دچار سایش و گود افتادگی می شود. بهتر است برای محل هایی مانند راه پله و کف مراکز ساختمانی که رفت و آمد در آن ها زیاد است؛ از سنگ های مستحکم تری استفاده شود.

ب) کاربرد سنگ مرمریت در دکوراسیون داخلی

مرمریت سنگ مرمریت ساب پذیری بالایی دارد. از این رو می‌ توان از آن در دکوراسیون داخلی استفاده کرد. همچنین به سادگی می توان به آن شکل داد.
در دکوراسون داخلی از سنگ مرمریت برای قاب آسانسور، دیوار و کف اتاق خواب، پایه آباژور، گلدان و دیگر موارد تزئینی استفاده می شود.

انواع سنگ‌های مرمریت

انواع سنگ مرمریت چیزی که سنگ های مرمریت را خاص می کند اشکال داخلی سنگ و رنگ بندی آن است. نوعی از مرمریت دارای زنجیره هایی به نام استیلولیت که به شکل نوار قلب درون سنگ دیده می شوند.
همچنین مرمریت هایی با طیف رنگی سفید تا خاکستری روشن و تیره نیز دیده می شود. نوع سفید آن خالص است. مرمریت های خاکستری تا مشکی دارای رگه هایی از کربن هستند. مرمریت های سبز رنگ به سبب وجود ناخالصی هایی از نوع کلریت یا سیلیکات به وجود می آیند. رنگ صورتی و قرمز نیز حاصل وجود ذرات هموتیت یا کربنات منگنز است و رنگ زرد و کرمی این سنگ از ماده‌ای بنام لیمونیت میباشد.
از بین سنگ‌های مرمریت با زمینه طوسی می توان به سنگ مرمریت پرشین سیلک یا سیلک امپرادور اشاره کرد. از بین سنگ‌های مرمریت با زمینه رنگی قهوه ای می توان سنگ مرمریت مهکام را نام برد. از بین سنگ‌های مرمریت با زمینه رنگی کرم می توان سنگ مرمریت دهبید شایان و نمین را نام برد. از بین سنگ‌های مرمریت با زمینه رنگی سفید می توان سنگ مرمریت سبزوار و کاشمر را نام برد و از بین سنگ‌های مرمریت با زمینه رنگی مشکی می توان سنگ مرمریت نجف آباد، سنگ مرمریت گلدن بلک، سنگ مرمریت مشکی دهبید و سنگ مرمریت مشکی بیرجند را نام برد و در نهایت از بین سنگ‌های مرمریت با زمینه رنگی قرمز می توان به سنگ مرمریت بوانات ، سنگ مرمریت انارک و سنگ مرمریت بجستان اشاره کرد.

سنگ مرمریت دهبید شایان

سنگ مرمریت دهبید

سنگ مرمریت آباده

سنگ مرمریت آباده

سنگ مرمریت اسپایدر

سنگ مرمریت اسپایدر

سنگ مرمریت پرطاووسی

سنگ مرمریت پرطاووسی

سنگ مرمریت کرم مارفیل

سنگ مرمریت کرم مارفیل

الف) سنگ مرمریت شایان

سنگ مرمریت دهبید شایان سنگ مرمریت شایان، در دسته سنگ های مرمریت پر فروش ایرانی قرار گرفته است. این سنگ از نوع آهکی بوده و بیش از 50 درصد آن را کربنات کلیسیم تشکیل می دهد. مرمریت شایان با توجه به رنگ کرم و زیبایی که دارد بسیار پرطرفدار و پر مصرف است و در رده سنگ های با ارزش صادراتی قرار گرفته و جزو سنگ های لوکس و گران قیمت در ایران و جهان به حساب می‌ آید.
از جمله ویژگی های سنگ مرمریت شایان می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • ساب پذیری بالا
 • مقاومت سایشی قابل توجه
 • جذب آب بسیار کم
 • جلاپذیری مناسب
 • بسیار صیقل پذیر به کمک رزین و اپوکسی

ب) سنگ مرمریت آباده

سنگ مرمریت آباده از جمله سنگ های مرمریت مرغوبی که در طی چند سال اخیر بسیار محبوب شده؛ سنگ مرمریت آباده است. سنگ آباده نام خود را از منطقه آباده گرفته است که در نزدیکی شیراز واقع شده است. این سنگ را در ابعاد مختلف مانند اسلب، تایل، پله و ... برش می‌دهند. با توجه به رنگ روشن این سنگ، از آن در طراحی های داخلی ساختمان استفاده می کنند.
سنگ مرمریت آباده جذب آب زیادی دارد بنابراین منطقی نیست در بخش هایی از ساختمان مانند سرویس بهداشتی و... که رطوبت زیادی وجود دارد؛ از آن استفاده کرد. می توان از مرمریت آباده برای تزئین بخش هایی که عبور و مرور در آن وجود ندارد؛ مانند تزئین دیوارها و قاب آسانسور و یا کانتر آشپزخانه، از آن استفاده کرد.

ج) سنگ مرمریت اسپایدر

سنگ مرمریت اسپایدر سنگ مرمریت اسپایدر یا عنکبوتی جزو سنگ های مرمریتی است که به رنگ مشکی با رگه های طلایی وجود دارد. با توجه به ویژگی های سنگ مرمریت، نمی توان انتظار داشت که از آن در فضای باز استفاده کرد. اما در دکوراسیون داخلی و بخش هایی که رطوبت وجود ندارد؛ می توان از آن استفاده کرد.

د) سنگ مرمریت پرطاووسی

سنگ مرمریت پرطاووسی یکی از زیباترین سنگ های مرمریت ایرانی، سنگ مرمریت پرطاووسی است. رنگ زمینه سنگ، کرمی تیره است و اشکال نامنظم داخلی آن به شکل پرِ طاووس است. مرمریت پرطاووسی بسیار مقاوم است. از این سنگ در نمای داخلی ساختمان استفاده می شود. از این سنگ میتوان در سطح کف داخلی ساختمان نیز استفاده کرد.

و ) سنگ مرمریت کرم مارفیل

کرم مارفیل مرمریتی با رنگ بژ می باشد که بطور عمده از کوهستان ال کاتو (Alicante, Spain) استخراج می شود، سنگ هایی که از مناطق نزدیک به این کوهستان استخراج می شود نیز با این نام تجاری، بازرگانی می شوند اما محصول اصلی مربوط به کوهستان ال کاتو می باشد که در مجموع 20 معدن در حال استخراج این محصول هستند.
میزان استخراج هر سال در حال تغییر است اما بطور میانگین می توان 500.000 هزار مترمکعب تولید سالیانه این محصول را درنظر گرفت. فرآوری این سنگ بطور عمده در شهر نوولدا( Novelda) در نزدیکی معدن انجام می شود. تعداد افرادی که بطور مستقیم و برای استخراج و فرآوری این سنگ مشغول به کار می باشند حدود 5000 نفر است.
همانند شهرت اش این سنگ به بیش از 100 کشور جهان صادر می گردد و در بسیاری از پروژه های بزرگ از آن استفاده شده است اما در عین حال محبوب بسیاری از پروژه های کوچک و متراژ پایین نیز می باشد. بدلیل رنگ منحصر به فرد بژ قابل ترکیب با بسیاری از سنگ ها و سایر متریال و طراحی ها می باشد و مهمترین دلیل محبوبیت این سنگ نیز این رنگ بژ منحصر به فرد است.
سنگ مرمریت

مزایا و معایب سنگ مرمریت

مزایا و معایب سنگ مرمریتسنگ مرمریت جزو سنگ های طبیعی و بسیار پرکاربرد در ایران است. اما بدون شک استفاده از این سنگ بدون مزایا و معایب خاص خود نیست از جمله مزایا و معایب این سنگ می توان به موارد زیر اشاره کرد.
مزایای سنگ مرمریت
 • مرمریت سنگی آهکی است در نتیجه با توجه به وزن و تخلخلی که دارد فشار زیادی به ساختمان وارد نمی کند.
 • قیمت آن نسبت به سنگ های تزئینی دیگر موجود در بازار مناسب است.
 • رنگ بندی و ظاهر سنگ های مرمریت متنوع است و می توان در ساختمان های مختلف با کاربری متفاوت از آن استفاده کرد.
 • سنگ مرمریت در برابر حرارت مستقیم مانند آتش و باد مقاوم است.
 • از انواع ضخیم آن می توان در نمای خارجی ساختمان استفاده کرد.
 • این سنگ ساب پذیری بالایی دارد خوب.
معایب سنگ مرمریت
 • سنگ مرمریت خالص بسیار گران قیمت است. به خصوص رنگ سفید آن.
 • تغییر رنگ ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید در دراز مدت.
 • به دلیل درز و خراش های داخلی، سنگ در برابر هوا دچار رنگ پریدگی می شود.
 • سنگ مرمریت به مواد اسیدی و مواد شوینده حساس است و دچار خوردگی می شود.
نگهداری از سنگ مرمریت نیاز به دقت زیادی دارد. باید قبل از استفاده آن را با پولیش و رزین مقاوم کرد. همچنین نسبت به گرد و خاک حساس است و باید به طور مرتب گردگیری و تمیز شود.

معدن سنگ مرمریت

معدن سنگ مرمریت معادن انواع سنگ مرمریت ایران در استانهای اصفهان، آذربایجان، خراسان، کرمانشاه، لرستان و مهمتر از همه شیراز مشاهده می گردد. در مناطق سردسیر مانند هرسین و خوی به علت سرمای زیاد بافت سنگهای مرمریت متراکم تر و دارای مقاومت بیشتری می باشند. اگرچه کشور ایتالیا اولین صادر کننده سنگ های مرمر و مرمریت در جهان است؛ اما کشور ایران نیز معادن سنگ مرمریت زیادی در اقصی نقاطش دارد. هر کدام از این استان‌ها سنگ‌های مرمریت باکیفیتی دارند و برخی از معادن مانند معدن سنگ مرمریت شایان علاوه بر تامین ظرفیت داخلی کشور، مرمریت را به سایر کشورها نیز صادر می کند.
هر سنگ مرمریت نام خود را از معدنی گرفته که از آنجا استخراج می شود. در بازارهای ایرانی و خارجی نیز مرمریت ها را با توجه به معدن آن ها شناسایی کرده و بر روی آن ها قیمت گذاری انجام می شود.