سنگ چینی الیگودرز

سنگ چینی الیگودرز


 1. 1. تعریف سنگ چینی الیگودرز
 2. 2. اسلب سنگ الیگودرز
 3. 3. معدن سنگ الیگودرز
 4. 4. ویژگی‌های سنگ چینی الیگودرز
 5. 5. کاربرد سنگ چینی الیگودرز
  سنگ چینی الیگودرز

تعریف سنگ چینی الیگودرز

سنگ چینی الیگودرز ازجمله سنگ‌های پرکاربرد و پرطرفدار ایرانی است. رنگ زمینه‌ای سنگ چینی الیگودرز از سفید تا مشکی و رنگهای دیگر متغییر بوده و مهم‌ترین مشخصه آن خطوط نامنظمی است که درونش دیده می‌شوند. ظاهر کریستالی و ساب پذیری عالی این سنگ، آن را به گزینه‌ای مناسب برای استفاده در بخش‌های داخلی و خارجی ساختمان تبدیل کرده‌ است.
سنگ چینی الیگودرز را به صورت اسلب، تایل، شمش و پله برش داده و در طرح‌های بوک‌مچ و فورمچ در سازه‌های مختلف به‌کار می‌برند. و در نهایت برای استفاده، آن را به اندازه دلخواه مشتری برش می‌زنند.
بدیهی است سایز سنگ بر روی قیمت آن تاثیر مستقیم دارد. هرچه سایز سنگ بزرگ‌تر باشد؛ هزینه تمام شده آن برای مشتری بیشتراست. جنس کریستالی و براق سنگ چینی قابلیت انعکاس نور را دارد.
یکی از دلایل محبوبیت سنگ چینی الیگودرز تراکم بالای آن است. یعنی سنگ چینی الیگودرز از استحکام بالایی برخوردار بوده و در برابر نفوذ آب هم مقاوم است. با توجه به این ویژگی‌ می‌توان از سنگ چینی الیگودرز در محیط‌های مرطوب نیز تاحدودی استفاده کرد.
این سنگ در برابر سایش و خمش نیز مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد. همه این ویژگی‌ها در کنار هم سبب شده تا این سنگ نه تنها در بازارهای ایرانی محبوب باشد؛ بلکه در بازارهای خارجی نیز از محبوبیت نسبتا خوبی برخوردار است. از نظر کیفی سنگ چینی الیگودرز کاملا استاندارهای یک سنگ صادراتی را دارد. به همین علت این سنگ را به صورت کوپ، خام، تایل و اسلب به دیگر کشورها صادر می‌کنند.

اسلب سنگ الیگودرز

سنگ الیگودرز سنگ اسلب یا سنگ لوح نوعی روش برای فرآوری سنگ چینی الیگودرز و دیگر سنگ‌های طبیعی است. سنگ چینی جزو سنگ‌های آهکی یا دولومیتی است که طی سالیان زیاد و براثر حرارت و فشار لایه‌های درونی زمین دوباره متبلور شده و دچار دگرگونی می‌شود.
این نوع سنگ به سبب ترکیبات شیمیایی مختلفی که دارد دارای رنگ‌های متفاوتی میباشد. اما سنگ چینی را بیشتر می‌توان به رنگ‌هاس سفید خالص، سفید رگه‌دار و یا مشکی و طوسی یافت.
سنگ اسلب الیگودرز دانه‌های بلورین و درشتی دارد که آن را از سنگ‌های کربناتی متمایز می‌کند. اگرچه کانی اصلی این سنگ کلسیت است؛ اما باتوجه به معدن آن ساختار و دانه‌بندی متفاوتی خواهد داشت.
ممکن است در اسلب سنگ چینی الیگودرز کانی‌هایی مانند کوارتز، گرافیت، هماتیت، سیمونیت و پیریت هم دیده شود. کم یا زیاد بودن هر کدام از این کانی‌ها بر روی سنگ و کیفیت آن تاثیر مستقیمی دارد. برای مثال سنگ چینی الیگودرز از استحکام بالایی برخوردار است و این به دلیل وجود مقدار بیشتری کانی کوارتز در درون آن است. کانی کوارتز در سنگ‌های چینی سبب افزایش استحکام درونشان می‌شود.
هرچه اسلب سنگ چینی خالص‌تر باشد؛ سنگ سفیدتر و درخشان‌تر است. در این مورد سنگ چینی الیگودرز به دلیل رنگ سفید روشن و خطوط داخلی بسیار کم، جزو سنگ‌های چینی خالص در معادن ایران است.
سنگ‌ چینی الیگودرز را از معدن به صورت کوپ و یا خام استخراج می‌کنند. سپس آن را یا به همان صورت به سایر کشورها صادر می‌کنند و یا آن را به کارخانه‌جاتی در اصفهان و تهران و سایر شهرها ارسال کرده و آن را به صورت اسلب فرآوری می‌کنند. اغلب برای افزایش استحکام درونی سنگ آن را با یک لایه ایپوکسی پوشانده و جلای آن را نیز بیشتر می‌کنند.
سنگ‌ چینی الیگودرز به همان صورت اسلب و مستحکم شده در اختیار خریداران قرار می‌گیرند. اما برای استفاده‌های مختلف آن را در اندازه‌های متفاوت برش می‌دهند.

معدن سنگ الیگودرز

معدن سنگ الیگودرز سنگ چینی الیگودرز در زمره سنگهای با کیفیت طبقه بندی می‌شود که علاوه بر کیفیت بالا، از میزان خلوص بالایی نیز برخوردار است. معدن سنگ الیگودرز در استان لرستان به عنوان یکی از مهم‌ترین معادل سنگ‌های کریستالی یا همان چینی است.بیش از 21 معدن سنگ الیگودرز در این منطقه قرار دارد . اما باتوجه به معدن و سینه کار در بازار نام‌های مختلفی نیز دارند. سنگ این معدن خالص بوده و رنگ سفید آن سبب شده تا این سنگ نسبت به سنگ‌های چینی دیگر گران‌قیمت‌تر باشد. البته در برخی از معدن سنگ الیگودرز می‌توان سنگ چینی الیگودرز را به رنگ‌های مشکی و طوسی نیز استخراج کرد. 

ویژگی های سنگ چینی الیگودرز

چینی الیگودرز در ایران سنگ‌ چینی را در معادن زیادی می‌توان یافت اما سنگ موجود در معدن سنگ الیگودرز به دلیل ویژگی‌هایی چون استحکام بالاتر، ساب پذیری عالی و... نسب به برخی از سنگ‌های چینی دیگر معادن، محبوب‌تر است. اما ویژگی‌های این سنگ به اینجا ختم نمی‌شود.
وزن مخصوص این سنگ تقریبا 2.7 تن بر متر مکعب است. از نظر مقاومت در برابر خمش و شکستن نیز دارای استحکام نسبی است. یعنی نه به اندازه سنگ‌های تراورتن مستحکم است و نه به اندازه برخی از سنگ‌های دیگر ضعیف عمل می‌کند. محدوده مقاومت سنگ چینی الیگودرز بین 19 تا 140 مگا پاسکال است.
مقاومت فشاری متوسط سنگ چینی الیگودرز در حدود 110 مگاپاسکال، مقاومت کششی متوسط آن هم در حدود 4 مگاپاسکال است. از نظر خم خوردگی نیز سنگ چینی با توجه به ترکیبات تشکیل دهنده و کانی‌های داخلی‌اش مقاومتی در حدود 6 الی 15 مگاپاسکال خواهد داشت.
از دیگر ویژگی‌های این سنگ می‌توان به موارد زیر نیز اشاره کرد.
 • تراکم بسیار بالا
 • ساب‌پذیری مناسب
 • استحکام بالا
 • مقاومت سایشی مناسب
 • جذب آب بسیار ناچیز
 • قیمت بسیار مناسب در برابر رقبای خارجی
 • امکان ایجاد قاب‌های بوک‌مچ و فورمچ
 • رنگ و طرح منحصر بفرد

کاربرد سنگ چینی الیگودرز

کاربرد سنگ چینی الیگودرز به طور کلی در دو بخش داخلی و خارجی ساختمان می‌توان از سنگ چینی الیگودرز استفاده کرد.

استفاده از سنگ چینی الیگودرز در بخش داخلی ساختمان

همان طور که در بخش‌های بالایی اشاره کردیم؛ سنگ چینی الیگودرز جزو سنگ‌هایی است که زیبایی ذاتی دارد و قابلیت‌های عالی این سنگ سبب شده تا محبوبیت و کاربرد آن افزایش یابد. در بخش‌های داخلی ساختمان از جمله موارد زیر از سنگ چینی الیگودرز استفاده می‌کنند.
 • استفاده به عنوان سنگ کف
 • استفاده در سرویس بهداشتی
 • استفاده جهت تولید وان‌های سنگی
 • استفاده جهت سنگ کانتر آشپزخانه
 • قابل استفاده در دیوارهای حمام
 • استفاده در بخش‌های مختلف استخر
 • قابل استفاده جهت سنگ قاب آسانسور
 • استفاده جهت سنگ پله‌ها
 • استفاده جهت سنگ لابی ساختمان‌های مسکونی و هتل‌ها
نه تنها می‌توان از این سنگ در بخش‌های مختلف ساختمان استفاده کرد؛ بلکه از سنگ چینی الیگودرز در ساخت مجسمه‌های تزئینی، گلدان، سر ستون‌ها و دیگر لوازم تزئینی استفاده می‌کنند. رنگ روشن و قابلیت انعکاس نور در سنگ چینی الیگودرز، جلوه بخش‌های داخلی ساختمان را بیشتر می‌کند.

استفاده از سنگ چینی الیگودرز در بخش خارجی ساختمان

اگرچه سنگ چینی الیگودرز می‌تواند در برابر نفوذ آب و سایش و خمش مقاومت کند؛ اما به سبب ساختار طبیعی سنگ، کمتر می‌تواند در برابر تغییرات شدید دمایی و محیط‌های شرجی دوام بیاورد. همچنین این سنگ به سختی به ملات می‌چسبد. بنابراین پیشنهاد می‌شود اگر از آن به عنوان سنگ نمای ساختمانی استفاده می‌شود حتما در مناطق معتدلی باشد که تغییرات دمایی محسوسی ندارند و احتمال وزش باد شدید و باران‌های زیاد نیز در آن کم است و یا از روش‌های نصب خشک یا نصب اسکوپ استفاده شود. این سنگ به نور شدید خورشید نیز حساس بوده و به مرور زمان رنگ و جلای خود را از دست می‌دهد مگر آن که به کمک ایپوکسی، رزین و نور uv فرآوری شود.

مشاوره رایگان

راد استون | سنک دهبید شایان

8 – 02156544852
09122258838
[email protected]

Contact_raadstone